Rojewski Łukasz

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Tu w towarzystwie Pierre Reutera.

Łukasz Rojewski, to  nadzieja naszych, polskich rosomanes. Bo i kto po Stanisławie Żyle przejmie lutniej? Ma w sobie to co według. Fabiena Ducher jest niezbędne w tym fachu. Pasję. Nie jest łatwo w Polsce coś osiągnąć i róże nie są tu wyjątkiem. Nasz rynek jest szczupły a wiedza rosomaniaków niewielka bądź żadna. Szczytem wymagań zdecydowanej większości amatorów jest kolor, czasem zapach. Hybrydyzacja  róż, to kosztowne hobby a wymaga zainwestowania nie tylko pieniędzy , ale i tego co każdy z nas ma najmniej – czasu. Czasu, bowiem rzetelna ocena nowej odmiany wymaga 5 – 10 lat obserwacji.

Oto co Pan Łukasz mówi o swoim wyborze:
„Urodziłem się w maju 1971 roku w Łodzi. Jestem leśnikiem, choć nigdy nie pracowałem w zawodzie. W młodości dużo podróżowałem. Przebywając w południowej części Burgundii we Wspólnocie z Taize, 23 lata temu, przypadkiem,poznałem pnącą różę ‚Cecile Brunner’ która stała się początkiem mojej przygody z różami.
Tam też, dokonałem swojego pierwszego zapylenia krzyżowego. Niestety, wcześniej opuściłem wzgórze i nasion już nie zebrałem. Tu też zakupiłem swoje pierwsze książki o różach. Nieco później w Wiedniu poznałem swoją przyszłą żonę. Osiedliliśmy się w Łodzi, urodził nam się syn.
Do 2001 roku pracowałem   w korporacji , ale ma ona zbyt sztywne reguły i jest wyczerpująca. Podjąłem własne starania w wyniku których powstał popularny w Łodzi pub „Biblioteka”. Pub dalej funkcjonuje w ramach franchising’u. Ja się przebranżowiłem i wyrabiam ręcznie ceramikę https://www.facebook.com/Skorupy-Ziemi-335891286549164/?fref=ts .
W 2005 roku,kupiłem  kawałek ziemi z  domem, pozwoliło mi to powrócić do róż.
Pierwsze trzy lata krzyżowań to był trudny okres.Uczyłem się na własnych błędach, zmieniając i dostosowując techniki do swych pomysłów. Korzystałem też z doświadczeń innych, między innymi, moich amerykańskich kolegów z Rose Hybridizers Associacion. Na pierwsze efekty swoich starań musiałem czekać do wiosny 2009 roku. W ubiegłym roku, w Konstantynowie Łódzkim,  założyłem pole testowe wraz z matecznikiem.
Dziś z całą pewnością wiem, że będę krzyżował róże do końca życia.   Dobre odmiany,   by je uzyskać, wymagają wiedzy, doświadczenia i szczęścia. Ich hodowla niesie w sobie zarówno radość jak i dramat. Nasze ulubione odmiany mają imiona, żyją. Choć ci, których sławią, dawno odeszli. Jest w tym pewna transcendencja, podobnie jak w hodowli gdzie decyduję o   dalszym istnieniu lub śmierci młodej siewki. To są trudne decyzje.Wyobraźmy sobie wielki żłobek do, którego uczęszcza 2000 maluchów. Pośród nich, być może, znajdują się dzieci o wybitnych talentach, które objawią się w przyszłości, a naszym zadaniem jest je odnaleźć. Na tak wczesnym etapie życia. Jest to bardzo trudne zadanie, prawda?”

Dorobek Pana Łukasza jest obiecujący. Póki co jedna odmiana, Brat Roger, jest zarejestrowana, druga Purpurosa niedawno  w wyniku konkursu telewidzów otrzymała nazwę, kolejna Tadeusz Kościuszko, miała bardzo obiecującą inaugurację.  To dopiero początek drogi. Bacznej i pilnej obserwacji poddawane są kolejne hybrydy w ogrodzie testowym hodowcy. I te obserwacje , ich wyniki zadecydują o losie tych siewek.

W numerze drugim rocznika PTR Róże, znajdziemy interesujący artykuł samego hodowcy, zatytułowany ” Tajemnicze alby” Ł.Rojewski również postanowił zmierzyć się z ową tajemniczą różą alba. Mówi tak: ” Przeglądając prace Davida Austina, Rolfa Sieversa i Andrei Braun, oraz własne, widzę jak rozległy potencjał tkwi w grupie genowej Alb. Zależy mi na utrzymaniu ich cech charakterystycznych, w szczególności  ulistnienia i zapachu. I są już pierwsze efekty. Mam tu na myśli odmianę Polonica będącą mieszańcem Maidens Blush i Rose de Rescht. Polonica nie wymaga żadnej opieki a nadto okazała się świetnym rodzicem i chętnie przekazuje potomkom pożądane cechy.”

Dużo więcej o dokonaniach Pana Łukasza znajdziemy na jego stronie  http://myroses.pl/pl/

Tu wymieniam tylko niektóre róże wyhodowane przez Ł.Rojewskiego

All You Need *

Barbara Skarga*

Biało Czerwona *

Burning Sun *

Cicha Noc *

Czesław Miłosz *

Father’s Time *

Five o Clock *

Frere Roger *

Fresh Breeze *

* Gardener’s Heart *

Glenrose Villa *

Iwona *

Misty Day *

Nive Creme *

Purpurosa *

Randes Vous *

Rosa Polonica *

Różowe Pantofelki *

Salvador Dali *

Show Time *

Sweet Time *

Szalona Zuzanna *

Sztuka Kochania *

Tadeusz Kościuszko*

Teen Spirit *

Time to Time *

Wspomnienie Lata *

Zazdrość Sąsiadki *

Zombi Rose.

Większość z wymienionych tu odmian róż będzie dostępna w rok 2019 /2020. Rozmnażane będą w firmie Sobieszek i zapewne tam sprzedawane. Już dziś, możemy kupić tam odmianę Tadeusz Kościuszko.