Glenrose

glenrose-2

glenrose fotografia – kolekcja własna 2019

Mieszaniec róży kordesii.mieszaniec english roses.

Synonim – Glenrose Villa.

glenora

Hodowca – Łukasz Rojewski, rok 2010.

Kwiaty - . Kwiaty średniej wielkości, średnicy około 7 cm, jasnoróżowe do liliowo różowych w staromodnym stylu. Powtarza kwitnienie w trzech rzutach. Kwiaty odporne na deszcz.

Zapach – umiarkowany, różany z nutą owocową.

Krzew – wysokości  200 – 300 cm. Pozostawiona bez podpory przybiera formę krzewiastą Osłonięta przed wiatrem dobrze znosi zimy. Znakomicie rośnie na własnych korzeniach. Lubi obfite dokarmianie. Co 3 lata wymaga usuwania starych gałęzi. Nazwę otrzymała na wyspie Jersey należącej do korony Brytyjskiej.

Pochodzenie – Morgengruss x Constance Spry .

Sam hodowca – tak ją opisuje:

„Bardzo ‚angielska’ róża pnąca o średnich kwiatach w starym stylu i przyjemnym „arystokratycznym” zapachu różanym. Zapach jest świeży i długotrwały z lekką nutą owoców cytrusowych.
Może rosnąć w półcieniu (minimum 6 godzin słońca). Umie konkurować z wysokimi bylinami i niskimi krzewami. Dobrze znosi deszcze.
Pełnię swoich umiejętności prezentuje jednak wówczas gdy jest dobrze nakarmiona i w pełnym słońcu. W pełni zimotrwała. Jedynie w pierwszym roku po posadzeniu wymaga protekcji. Cięta przyjmuje niższą, bardziej zwartą formę krzewu. Kwiaty nadają się do kompozycji w wazonie. Odporna na mączniaka.
W 2020 roku otrzymała brązowy medal w Barcelonie w konkursie nowości różanych.”

Napisz komentarz