Księżna Hanna Radziwiłłowa

Rabatowa.

Hodowca – Łukasz Rojewski , rok 2014.

Kwiaty – fioletowe, średnicy 2 cm, pełne.

Zapach – lekki.

Krzew – kompaktowy, wysokości około 60 cm. Mrozodporna – seria Haevy Beauty Roses.

Pochodzenie – Erinnerung an Brod x the Sun & The Heart.

Autor tak o niej pisze: ”

Mieszaniec róży preriowej (R. setigera) i perskiej (Hulthemia persica). Rodzice (‘The Sun & The Heart’ x ‘Erinnerung an Brod’). Ekscentryczni rodzice i taka też róża. Jej inność, podobnie jak uroda Księżnej Heleny od razu przykuwa wzrok. Widoczny jest styl róż angielskich, jednak odmienny niż u róż Davida Austina. Odróżnia ją niski wzrost oraz wyprostowane łodygi przykwiatowe. Kwiat bardzo duży w kolorze trudnym do określenia, pomiędzy purpurą i magentą, o silnym i trwałym zapachu róż damasceńskich. Róża ta jest wybitnie odporna na mrozy i nie wymaga okrywania na zimę. Liście skórzaste, szarozielone. Kwitnie wcześnie, jako jedna z pierwszych. Dorasta do 60 cm. Dobrze powtarza kwitnienie.
Czy można lepiej uczcić jakąś osobę, niż dedykując jej różę? A postać założycielki parku romantycznego w Arkadii pod Łowiczem była wyjątkowa. Mowa tu o księżnej Helenie Radziwiłłowej. Inteligentnej, błyskotliwej, słynącej z zamiłowania do sztuki.
Swoją życiową pasję zrealizowała, tworząc niezwykłe miejsce osadzone w naturze.
Świątynia Diany, Przybytek Arcykapłana czy Akwedukt to „portale” pozwalające zwiedzającym przenieść się w inne wymiary. Ze swej urody słynęła na całą Europę. Od wczesnych lat miała siwe włosy, których biel kontrastowała ze świeżością cery.
Ten rzadki typ urody często podkreślała, wpinając we włosy róże.

Napisz komentarz