Barbara Skarga
Fotografia – przez uprzejmość Łukasz Rojewski
mieszaniec róż kanadyjskich, Krzewiasta
Hodowca – Łukasz Rojewski – rok 2013
Kwiaty -ciemno czerwone, kuliste/ peoniowate/.
Zapach – pachnąca
Krzew – wysokości około jednego metra, Mrozoodporna, zaliczona do serii haevy duty roses
Liście -
Pochodzenie – Brat Roger x William Baffin .
Według hodowcy - Róża ‘Barbara Skarga’ ma bardzo zdecydowany charakter. Wyróżnia ją peoniowaty kształt kwiatów w kolorze amarantowym. Płatki są łagodnie zaokrąglone i wydłużone, zazdrośnie zasłaniają wnętrze, które dopiero w pełnym rozkwicie nieznacznie odsłania żółte „oko” z licznymi dużymi pręcikami. Zewnętrzne płatki odbijają światło dając malinowy odcień. Kwitnie w gronach na końcach pędów, które pod ciężarem kwiatów przewieszają się do dołu. Należy zapewnić jej podpory. Jest to niewysoka róża pnąca. Po rodzicach i dziadkach odziedziczyła ponadprzeciętną odporność na mrozy oraz suszę. Nie szkodzą jej deszczowe pogody. Najbardziej zaskakujący w tej róży jest zapach. Kto raz go powąchał raczej o nim nie zapomni. Jest silnie oleisty, wyczuwalny jest olej lniany i rzepakowy z nutą ostropestu i paczuli. Kwiaty starzejąc się zmieniają woń. Przypomina fermentujące owoce i drewno i różę. Nadaje się do uprawy w wysokich doniczkach. Odmiana ta, została zaprezentowana przez hodowcę 26 10. 2019 roku w Pałacu Na Wodzie w Królewskich Łazienkach podczas uroczystości 100 lecia urodzin wybitnej polskiej filozof, Barbary Skargi. w tym roku/ 2020/ odbędzie się chrzest róży Barbara Skarga a matka chrzestną ma być aktorka Hanna Skarga córka Barbary. dodam, że słynna aktorka Hanna Skarżanka była siostrą Barbary.
Kilka słów o Barbarze Skarga. Urodzona 25 października 1919 w Warszawie, zmarła 18 września 2009 specjalizowała się w historii filozofii nowożytnej, profesor nauk humanistycznych, wykładowca w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, członkini Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. W czasie niemieckiej okupacji Polski łączniczka Armii Krajowej. W 1944 aresztowana przez Rosjan i skazana na 10 lat obozu pracy, więziona w obozie w Prawieniszkach na Litwie. Następnie została zesłana w głąb Rosji, w tym na Syberię. Była więziona m.in. w łagrze w Uchcie. Po z wyjściu z GUŁAGU otrzymała nakaz dożywotniego osiedlenia w kołchozie. Do kraju powróciła w 1955.
Dama Orderu Orła Białego (1995).Była członkiem Kapituły tego odznaczenia i Kanclerzem Orderu w latach 2001–2005.Patronka Fundacji na Rzecz Myślenia oraz nagrody za esej filozoficzny fundowanej przez tę Fundację. I parę słów od siebie. Miałem okazję zapoznać się z pracami Pani Profesor podczas zajęć z historii myśli społecznej, prowadzonych w latach 1966-68, przez Profesor Ninę Assorodobraj, która była jej opiekunem naukowym i pod której kierunkiem powstało opracowanie „Narodziny pozytywizmu polskiego. Była to jej praca doktorska obroniona w roku 1961. B. Skarga z powodów politycznych nie mogła prowadzić zajęć ze studentami.