Sissinghurst Castle

sissinghurst-castle-01c

Galijska .

Synonim – Rose des Maures . Jak kto woli. Francuzi będą zabiegać o swoje, twierdząc że identyczna właśnie Rose des Maures. W sumie dla nas to zwykła konstatacja. Znacznie ciekawsze są tropy prowadzące do nazwy francusko języcznej. Otóż jak możemy to przeczytać w La Rose de France, strona 291, na początku XIX wieku masowo importowano róże z Holandii i w pewnym momencie różom o ciemniejszych barwach nadawano nazwy wiążące się i kojarzące z Czarnym Lądem ja na ten przykład Africain, Tete de Negre, Tete de Maure czy właśnie omawiana Rose des Maures.

Hodowca – róża ta, została znaleziona podczas prac porządkowych w  ogrodzie przypałacowym w  Sissinghurst  w roku 1947 przez Vitę Sackville.Napisałem, że w ogrodzie przypałacowym, a tak na prawdę wśród chwastów i jeżyn. Jako, że gdy Vita Sackville , po rozstaniu się z Wirginią Volf, kupiła w roku 1930 Sissinghurt wraz ze swoim mężem Haroldem Nicolsonem/ nawiasem mówiąc ten dyplomata , też miał w swym życiorysie epizody homoseksualne/, był to całkowicie opuszczony dwór ze zdziczałym ogrodem.Więcej o ogrodach * Sissinghurst * znajdziemy we wpisie poświęconym róży Lady Sackville .

Kwiaty – szkarłatno purpurowe, półpełne, średnicy do 8 cm. Płatki jaśniejsze na rewersie. Nie powtarza kwitnienia.

Zapach – nieznaczny.

Krzew – wysokości do 150 cm. z silną tendencją do wypuszczania odrostów korzeniowych. Dobra odporność na gorsze warunki uprawowe w tym i na zacienienie.

Liście – typowe dla galijek.

Pochodzenie -

Napisz komentarz