Cornelia

cornelia-3 cornelia-4 cornelia-5

cornelia-pemb Fotografie, przez uprzejmość Pani Elżbieta Kozak.

Mieszaniec piżmowy wyhodowany w roku 1925 przez Josepha Pembertona. Kwiaty o zmiennej kolorystyce, rozkwitają jako ciemno różowe. W międzyczasie rozwijając się stają się jasno różowe i nabierają żółtawych odcieni.Kolory jej są bardziej miękkie i subtelne latem , ale nabierają bardziej wyrazistych i zdecydowanych odcieni w chłodniejszej porze, jesienią.Wówczas też – moim zdaniem – są najpiękniejsze. Kwiaty średnicy około 5-6 cm,rozetowe, bardzo wypełnione, złożone z 50-60 płatków. Kwiaty jej są istotnie mniejsze niż  Felicia czy Penelope, ale moim zdaniem kwitnie obficiej i bardziej niezawodnie.Odmiana ta raczy nas przez cały sezon kiściami bardzo aromatycznych, pachnących piżmem kwiatów.

cornelia cornelia_0

Przypadkowo, tak wyszło , posadziłem obok niej współczesnego mieszańca piżmowego Lensa, *Walferdange*.

danae3 danae_0

Gdy porównamy kwiaty to stwierdzimy niezwykle  duże podobieństwo obu odmian. Krzewy tylko różnią się wyraźnie siłą wzrostu. Jednocześnie te dwie odmiany są doskonałą ilustracją i miarą postępu hodowlanego jaki dokonał się w ostatnich 20-30 latach. Cornelia ma wyraźne dwie fazy kwitnienia. Jest klasyczną powtarzającą kwitnienie odmianą. Walferdange swoją ciągłością, wręcz uporczywością kwitnienia budzi szacunek.

cornelia2 Fotografia obok – Elżbieta Sołtys Barcelona 2012.

Krzew o niezwykle bujnym wzroście . Liście skórzaste, ciemno zielone, w pierwszej fazie zabarwione antocjanem na brunatno zielono. W sprzyjających warunkach uprawowych można ją z powodzeniem prowadzić jako formę kolumnową. Przycinanie jej ograniczamy do niezbędnego minimum.

cornelia

Fotografie – przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka Europa Rosarium Sangerhausen 2013.

Mrozoodporność 5 strefa usda. Ogólnie jest to odmiana wytrzymała, może być uprawiana na gorszych stanowiskach, również w miejscach zacienionych.Ta hojna, wolna od chorób róża, jest godnym dodatkiem do każdego ogrodu.

Pochodzenie: Rodzice Cornelii nie są rejestrowani, ale możemy założyć, że Trier był jednym z nich, a  mieszaniec herbatni w ciemnej kolorystyce , drugim.

W roku 2012 kupiłem ją w litewskiej szkółce Sybirkos Rożynas.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.