Walferdange

walferdange-jpg2_ walferdange-jpg3_

Mieszaniec piżmowy

Hodowca – Louis Lens rok 1990.

walferdange

Kwiaty ciemno różowe z jaśniejszym rewersem, jaśniejące z wiekiem. kwiaty średnicy 4-5cm, złożone z około 20-25 płatków. Kwitnie kiściami o zróżnicowanej liczności kwiatów, sposób ciągły  przez cały sezon. Mimo, że swój egzemplarz posadziłem późną wiosną kwitnie non stop przez całe lato. Imponujące. Na plakietce informacyjno reklamowej dołączonej do rośliny pisze, że jest dobra na kwiat cięty.

[SinglePic not found] walferdange2

Póki co nie potwierdzam tej optymistycznej informacji. Może i dobre , ale w wazonie nie stoją zbyt długo.Przypadkowo rosną obok siebie Walferdange i *Cornelia*Pembertona. Kwiaty mają prawie bliźniaczo do siebie podobne. Na tym jednakże podobieństwo się kończy . Walferdange , to doskonały przykład postępu hodowlanego jaki się dokonał w ostatnich dwudziestu latach. Ta o ciągłym kwitnieniu odmiana uosabia to co chcielibyśmy dziś w różach widzieć.

walferdange walferdangee

Zapach – umiarkowany.

Krzew wysokości 60-80 cm, dobrze się krzewiący o raczej wiotkich  praktycznie bezkolcowych pędach. Mrozoodporność w granicach 5-6 usda.

Liście raczej jasno zielone, półmatowe.

Pochodzenie -/r.multiflora var.adenochaeta x Ballerina/ x Felicia .

Walferdange , to miejscowość w Wielkim Księstwie Luksemburg, gdzie możemy podziwiać piekny ogród różany położony przy ulicy Rue de la Gare.

Do kupienia w sklepie ogrodniczym Pani Małgorzaty Kralki.

Fotografie – Marian Sołtys 2012.

Napisz komentarz