World’s Fair

worlds-fair-the-dow-gardens-bugwoodorg.jpg

Jest to floribunda hodowli Wilhema Kordesa II z 1939 roku. Zarejestrowana została pod nazwą Minna Kordes jednakże w Stanach Zjednoczonych została przemianowana na

minna-kordes-677

World’s Fair ze względu na to iż setki, jeżeli nie tysiące krzewów tej odmiany zasadzono na terenie światowych targów  odbywających się w latach 1939 -1940 na terenie Nowego Yorku. Kwiaty ma szkarłatno purpurowe, ciemniejące z wiekiem o umiarkowanym, korzennym zapachu. Kwiaty o średnicy około 10 cm, półpełne, zbudowane są z około 20 płatków.

Krzew dorasta do około 50cm wysokości i wyróżnia się ładnym, zwartym pokrojem. Laureatka AARS za rok 1940.

Pochodzenie : Dance of Joy x Crimson Glory.

Herbert Swim , tak opisuje swoje potyczki  i próby usunięcia odcieni niebieskich  z czerwonych róż: „Mimo, że  World Fair była floribundą, a zatem nie miała tak dużego kwiatu jak te z klasy HT, była wyraźnie lepsza pod względem koloru swoich czerwonych kwiatów od większości czerwonych kwiatów  klasy HT. Odmiana ta pojawiła się na rynku podczas mojego pierwszego roku pracy jako dyrektor ds. Badań w firmie Armstrong. Szukając odmian, które pozwolą mi wydostać się z błękitu, zacząłem używać jej eksperymentalnie w ciągu roku lub dwóch od jej wprowadzenia.” i w innym miejscu: Szukałem sposobu by wykonać krok w kierunku pięknego koloru World Fair, dopóki nie zmęczyłem się go używać. Okazało się, że jest dość sterylny – nie do końca, ale na tyle, aby był bardzo nieproduktywny w używaniu go  nawet jako rodzica pyłku.”

cytuję  za Roses from dreams to reality  str. 12.

Awdry Armstrong zdecydował się przedstawić BRAVO wraz z FIRS TLOVE, jako kolejnych z pięciu cennych potomków  World’s Fair. Świadectwem wpływu Worlds fair na kolor Bravo była uwaga Francisa Meillanda, kiedy  wizytował nasze szkółki. Szliśmy powoli wzdłuż rzędów nowych odmian w naszej szkółce, gdy  nagle spojrzał na Bravo.
Powiedziałem, że zamierzamy wprowadzić tę odmianę, ale chcielibyśmy, aby była silniejsza. Francis spojrzał na mnie i powiedział: / swoim cudownym francuskim akcentem / „Ale Panie Swim – kolor ten kolor!” To była rzeczywiście największa zaleta Bravo. Sadzonka siostrzana z tej samej grupy była bardziej floribundą z wyglądu, miała mniejsze kwiaty niż Bravo i mniej płatków. Z drugiej strony była bardziej obficie kwitnąca i też miała doskonały kolor. Zdecydowano, że nasze szkółki mają wystarczająco dużo odmian do wypromowania, więc została sprzedana do Stuard Nurseries w Newark. Nazwali go RED JACKET.

Tamże – strona 33.

Fotografia : The Dow Garden Bugwood .org.oraz Marian Sołtys, Pruhonice 2011.

          W roku 1964 ,Dr.Dennison H.Moorey wyhodował mieszańca herbatniego w krwisto czerwonym kolorze, którego nazwał World’s Fair Salute, na fotografii obok. Mimo, ze wydaje się że miał wszystko, intensywny zapach, duży kwiat przykuwający wzrok kolor to jednakże nie powtórzył sukcesu imienniczki. Pochodzenie: Mardi Gras xNew Yorker. Fotografia : Dorota Blicharz Europa Rosarium Sangerhausen 2009.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.