Paul’s Family

paul-w Najbardziej znanym członkiem tej zasłużonej rodziny szkółkarzy jest William Paul. Był erudytą ogrodniczym, którego zainteresowania wykraczały daleko poza róże.
Jego pierwsza i najbardziej znana książka, The Rose Garden, została opublikowana po raz pierwszy w 1848 roku, a więc  kiedy miał zaledwie dwadzieścia pięć lat, i ostatecznie doczekała się jedenastu wydań, ostatniego już pośmiertnie, w 1910 roku.
Ojciec Williama Paula, Adam Paul,/ 1780 – 1847/  założył szkółkę w Cheshunt w Hertfordshire w 1806 roku. Po jego śmierci w 1847 roku,  synowie Adama Paula,  George/1841 – 1921/ i William / 1823 – 1905/prowadzili działalność jako A. Paul&Sons w Cheshunt do 1860 roku, kiedy to rozwiązali spółkę i podzielili szkółki.
George Paul kontynuował działalność w Cheshunt jako Paul&Son, podczas gdy William , po ożenku z  Amelią Jane  Harding, założył William Paul&Son  Nursery na Waltham Cross, w odległości około mili od swojego brata.
„Synem” w nazwie firmy William Paul&Son był Arthur William Paul, który sam był wybitnym hodowcą i autorem wielu interesujących publikacji o różach.

William Paul działał w komitecie National Floricultural Society od 1851 roku, aż do rozwiązania tegoż w 1858 roku, kiedy na to miejsce powstał komitet kwiatowy Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego. W lipcu 1858 roku dołączył do National Rose Society, które właśnie założył Samuel Reynolds Hole, a w 1866 roku był jednym z członków komitetu wykonawczego   na głównej Międzynarodowej Wystawie Ogrodniczej. Pełnił również funkcję komisarza wystawy paryskiej w 1867 roku. Paul został też wybrany członkiem Towarzystwa Linneusza w 1875 roku i otrzymał Medal Wiktorii z zakresu ogrodnictwa, kiedy ten został po raz pierwszy ustanowiony w 1897 roku. Oprócz periodyku The Rose Annual, który to wydawał od 1858 do 1881 roku, W. Paul współpracował wraz  ze swoimi przyjaciółmi dr Robertem Hoggiem i Thomasem Moore’em w redakcji The Florist and Pomologist od 1868 do 1874 roku. Praktyczna wiedza, jaką pokazywał pisząc o różnych rodzajach życia roślinnego, zrobiła wrażenie nawet na Karolu Darwinie. Hybrydyzacją róż zainteresował się około roku 1843,stawiając sobie za cel zmniejszenie dystansu jaki dzielił wówczas szkółkarzy francuskich i angielskich. Początki były trudne, jako, że musiał poruszać się po omacku/podobnie zresztą jak i Francuzi/Pierwsze nieudolne próby Paula dotyczące hybrydyzacji róż obejmowały skrzyżowanie  róży herbacianej Goubault z Bourbonką Rose Souchet w nadziei uzyskania ciemnego koloru róży pachnącej herbatą. Eksperyment się nie powiódł.  W następnym samym roku  wykonał czterdzieści innych  krzyżówek, ale ich plon nasion był równie obojętny, a wyniki nie warte odnotowania. Jednak obserwacje   pozwoliły mu   kontynuować  i w 1846 wykonał prawie 1000krzyżówek, które przyniosły mu dwie odmiany.

Natomiast drugi syn Adama  Paula – George Paul , ożenił się z  Mary Laing około roku 1860, z którą dochowali się  9 dzieci. George,  z czasem, został zastąpiony przez swego syna, George’a Laing Paula/ 1869 – 1961/ obaj prowadzili działalność jako George Paul& Son (z Cheshunt).

George Laing Paul wg Quest – Ritsona, wyhodował takie hybrydy jak np. ‚Goldfinch’ czy ‚Psyche’.

Natomiast William Paul  z synem  Arthurem Williamem Paul zatrudnili Waltera Easlea jako swojego hybrydyzera. To Easlea wyhodował popularną różę pernetianę „Juliet” w 1910 roku. Ale już od  roku 1915, Easlea prowadzi niezależną działalność w  Leigh-on-Sea, gdzie prowadzi hodowlę róż a niewątpliwą kulminacją jego działalności jest  wyhodowanie przez niego Easlea’s Golden Rambler.

W 1922 roku firma William Paul & Son została wystawiona na sprzedaż i kupiona przez ich brygadzistę, ogrodnika o nazwisku Chaplin, który wprowadził do niej swoich sześciu braci i przemianował firmę na Chaplin Bros. Ich ojciec, W. E. Chaplin, pozostał szefem firmy do późnych lat osiemdziesiątych.
Obie części rodziny Paulów hodowały róże , również obie gałęzie używały swoich nazwisk Paul jako prefiksu do imion róż, aby stworzyć silniejszy wizerunek marki, tak aby każdy z nich czerpał korzyści z rywalizacji między nimi i rozgłosu, jaki się im daje.

Williamowi Paul , przypisuje się wyhodowanie ponad stu odmian róż w tym tak sławne piękności jak: Arethusa/ chińska/, remontantkę Black Prince, piękną mchówkę Little Gem, Marchiones of Lorne, unikalną, morelową ale niestety już nieistniejącą Peach Bloosom, czy remontantkę Star of Waltham,  Nadto  przypisywane jako firmie William Paul&Son takie wspaniałości jak słynna Mermaid, , Canary Bird, Paul’s Scarlet Climber, Mrs. Dudley  Cross. – w sumie dodatkowych 80 odmian z których absolutna większość  już nie istnieje.

Dorobek Georga Paula, liczebnie jest również imponujący bo doliczymy się tu  około 80 odmian, choć nie tak spektakularnych jak Williama. Będą to: remontantka Charles Gater, chińska Dresden China, remontantka Duke of Edinbourgh, słynny rambler multiflora Goldfinch, poświęconą żonie, piękną siewkę Mmme Isaac Pereire, uroczego giganta wśród róż Paul’s Himalayan Musk Rambler,  no i piękną multiflorę – Psyche.

Chociaż szkółki  rodziny Paul już nie istnieją, nazwa żyje poprzez  Paul’s Nursery Road w Epping Forest,gdzie kiedyś znajdowała się ich szkółka

Napisz komentarz