Garden Party

Mieszaniec herbatni,

Kwiaty – kremowobiałe z różowymi refleksami na końcach zewnętrznych płatków i żółtymi ku centrum kwiatu. Była to jedna z najbardziej popularnych róż w Ameryce w latach 60 ubiegłego wieku.

garden-party-392 garden-party-393

Jest to doskonała, wystawowa róża, z pięknie zbudowanymi kwiatami, ale niestety preferuje uprawę  na w pełni nasłonecznionych stanowiskach.

garden-party-394 garden-party-395

Krzew dorasta do 1m wysokości, choć w warunkach amerykańskich jest rośliną  o niezwykle bujnym wzroście, dochodzącym do 2m wysokości. nowe przyrosty przebarwione są na czerwono. Nagroda AARS za rok 1960.

liście – ciemno zielone

Pochodzenie: Charlotte Armstrong x Peace. Fotografie: Nr1 Dorota Blicharz Europa Rosarium Sangerhausen 2009 oraz Marian Sołtys w rosarium Pruhonice 2011.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mieszaniec herbatni.

Hodowca – Herbert Swim , rok 1952. w przypadku tej odmiany, mamy do czynienia ze stosunkowo długim okresem ‚wylęgania ‚ się tej odmiany, bowiem dopiero po roku 1956 znalazła się w obrocie komercyjnym.

Herbert Swim , tak pisze o okolicznościach powstania tej odmiany:

Prawdopodobnie najważniejszymi różami wprowadzonymi w latach 1940-1945 były Peace i Charlotte Armstrong. te dwie odmiany pięknie się uzupełniały, przynajmniej tak ja to widziałem, więc gdy tylko Peace  znalazło się w obrocie handlowym, wykonałem kilka krzyżówek
/ Byłoby nieetyczne i nielegalne, gdybyśmy zrobili to wcześniej, ponieważ wszystkie róże testowe zostały wysłane na podstawie licencji testowej przez osobę wprowadzającą. Zabraniało to rozmnażania płciowego i bezpłciowego przed wprowadzeniem ich do sprzedaży /.
Tam, gdzie Charlotte Armstrong była słaba, Peace miał silne strony i vice versa. Charlotte miała dłuższe łodygi, dłuższe pąki i obfitsze kwitnienie. Peace miała lepszą substancję płatków, mocniejsze łodygi, szersze płatki, większe i ciemnozielone błyszczące liście. O dziwo, niewielu komercyjnych hodowców róż stosowało Charlotte Armstrong wcześniej, poza Lammertsem, Lindquistem i mną. Lammerts zdobył nagrodę AARS w 1953 roku swoim Chryslerem Imperial, który pochodził ze skrzyżowania Charlotte x Mirandy. Dwa lata później wygrał kolejny z Królową Elżbietą z krzyżówki Charlotte x Floradora. W tym samym roku Lindquist wygrał AARS w klasie mieszańców herbatnich swoją pachnącą różą Tiffany z krzyżówki Charlotte Armstrong x Girona.
Gdy tylko o tym pomyślałem, krzyż Charlotte x Peace wydawał się tak oczywisty, że w pełni spodziewałem się, że z tego krzyża otrzymam wiele róż wartych wprowadzenia – nie mówiąc już o AARS i innych możliwościach. O dziwo / bo nadal nie wiem dlaczego / spośród wielu sadzonek wyprodukowanych z tej krzyżówki tylko dwie uznać można było  za godne przetestowania przez AARS

Tylko jedna miała ode mnie wczesne wsparcie. Ostatecznie to ona   została wystawiona na konkurs AARS i zdobyła nagrodę za wprowadzenie w 1960 roku. Została nazwana Garden Party i okazała się zwycięzcą.   Garden Party dostała   szerokie płatki dzięki Peace i delikatną kolorystykę, ale  stała się bardziej podatna na  mączniaka prawdziwego. Nie miała ciężkich, błyszczących liści  Peace ani długich, smukłych pąków Charlotte. Dobrze wyrośnięta może imponować swoimi ogromnymi, prawie białymi kwiatami, delikatnym różowym rumieńcem na zewnętrznych krawędziach płatków i piękną symetrią. Poprzez Charlotte wydłużyła nieco swoje pąki kwiatowe. Garden Party i jego nieokreślona siostra zostali wybrani i przetestowani już w 1952 roku, ale pozostali w Screening Garden w Szkółkach Armstrong do 1956 roku, kiedy to Garden Party zostało zapuszczone do udziału w próbach AARS. Natomiast jego siostra o bladożółtym kolorze również była przez jakiś czas trzymana, ale nic z tym nie zrobiono. „Roses from Dreams to Reality. str.50.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.