Rugostar

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, Meillandowie przeprowadzili szereg eksperymentów hodowlanych z rugosą. Nie będę im poświęcał większej uwagi gdyż wyniki tych prac nie powalają na kolana.  W obrocie handlowym znalazło się ogółem pięć odmian z tej grupy, wszystkie opatrzone  głównym członem nazwy Rugostar . Są to: Pinky, Raspbery,  Red, Super  i Turbo . Ogólnie powiem: gdzie im do prac Dzidry Rieksty np. Zaiga czy Ritausma.

Turbo Rugostar

turbo1.jpg turbo.jpg   Fotografia: Cezary Blicharz Europa Rosarium Sangerhausen 2009.

Mieszaniec róży rugosa, wyhodowany przez Alaina Meilland w roku 2004. w obrocie handlowym spotkamy ją również pod bardziej rozbudowanymi nazwami jak np Turbo Meidiland i Turbo Rugostar. Trzeba przyznać, że już ta pierwsza nazwa nie jest najmądrzejsza a następne jeszcze głupsze.

turbo-me turbo-me2

Fotografie – przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka w Europa Rosarium Sangerhausen 2013.

Róża natomiast  jest nie najgorsza, jej kwiaty prawie pełne do 25 płatków i średnicy 8-10 cm., wprawdzie nie pachną ale za to   prawie się pozbyła  tego drażniącego wielu rosarian fuksjowatego odcieniu różu wszechobecnego u rugosas. Kwitnie przez cały sezon robiąc w pełni kwitnienia  dobre wrażenie.

Krzew kompaktowej budowy o przyjaznych rozmiarach do 1,5m wysokości. Liście ciemno zielone, błyszczące. Mrozoodporność do -30c.

Pochodzenie:/Frau Dagmar Hastrup x Manou Meilland/ x Pink Grotendoorst .

Rapsberry Rugostar

Mieszaniec róży rugosa, wyhodowany przez Alaina Meillanda w roku 2003.

Kwiaty pojedyncze, ciemno różowe, o średnicy 9-10cm. zapach umiarkowany.Kwitnie przez cały sezon z wyraźnie zaakcentowanym szczytem kwitnienia w czerwcu.

Krzew niewielki , do 100 cm wysokości,o dobrej energii wzrostu co przekłada się na bardzo dobrze rozgałęziający się, nie wymagający cięcia krzew.Jest to szczególnie ważne w przypadku tych kolczastych potworów jakimi są rugosy.  Liście matowe do półmatowych, jasno zielone.Zakłada pomarańczowe owoce.

Pochodzenie: Flower Carpet White x Frau Dagmar Hastrup .

Super Rugostar

super-rugostar super-rugostar7 super-rugostar8

super-rugostar9 Fotografie – Ogród różany w Monza rok 2018.

Mieszaniec rosa rugosa.

Hodowca – wyhodowana w firmie Meilland International, przed rokiem 1996.

Kwiaty jasno czerwone, średnicy około 8 cm, złożone z 25 – 30 płatków. Kwitnie kiściami.Powtarza kwitnienie.

Zapach – pachnąca.

Krzew  – jak na mieszańca rugosy jest skromnych rozmiarów i choć dobrze się krzewi i osiąga wysokość około jednego metra.

Liście – jasno zielone, mało przypominające rugosę, podatne na czarną plamistość. Defoliacja krzewu w połowie czerwca to naprawdę duże ‚osiągnięcie’.

Najciekawszą z tych prób wydaje sie odmiana Pinky Rugostar, wyróżnia ja obfitość kwitnienia , ale niestety nie mam jej fotografii.

Red Rugostar .

Mniej więcej w tym samym czasie Ralph More wyhodował czerwonego mieszańca rugosy i Meillandowie dołączyli go do swej kolekcji Rugostarów z dodatkiem Red. Oto ta odmiana.

red-rugostar-meilland red-rugostar1 red-rugostar2 red-rugostar3

red-rugostar4 Fotografie – Ogród różany w Monza rok 2018. jak widzimy i ona niczym specjalnym nam nie imponuje, choć mnie się podoba jej czysto czerwony kolor kwiatów.

 

 

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.