Bobbie Lucas

Floribunda .

To nic, że nie mam fotografii, ale jaka smaczna historia!

Hodowca – Samuel Darragh McGredy IV  , rok 1962.

Kwiaty w kolorze łososiowo różowym, średnicy 10 cm, złożone z 20 – 25 płatków.

Zapach umiarkowany.

Krzew -  wysokości do 90 cm.

Liście – ciemno zielone. Róża ta, zdobyła tytuł róży roku RHS za rok 1967.

Pochodzenie – Margot Fonteyn x Elizabeth of Glamis.

W wydanej w roku 1971 , książce autorstwa Samuela McGredy zatytułowanej ” A Family of Roses”, na stronie 98, znajdziemy taką oto wzruszającą historię dotyczącą tej róży:

” Wśród najbardziej wyjątkowych i wzruszających okoliczności dotyczących sponsorowanego nazewnictwa róż jest historia róży Bobby  Lucas. Pewnego razu otrzymałem list od angielskiego dżentelmena nazwiskiem Altson, który chciał wiedzieć, czy jest możliwe  nazwanie róży imieniem kobiety, które on wskaże.Cóż, całkiem sporo takich listów przychodzi do biura, i w takich okolicznościach wysyłam standardowy list  z drogą  postępowania w takich przypadkach.

Tu też odpowiedziałem w zwykły sposób, wspomniałem  o kosztach i powiedziałem, że mogę dać mu listę numerów referencyjnych róż mojej hodowli, które rosły na plantacjach próbnych blisko jego domu.   Z tych odmian mógłby sobie coś go interesującego wybrać.

Nie sądziłem, że sprawa będzie miała dalszy ciąg, ale   przyszła odpowiedź od pana Altsona. – tak, jest naprawdę bardzo zainteresowany. Minął jakiś czas i nic się w tej sprawie nie działo, aż otrzymałem list od   prawnika, że Pan Alston był już stary i niedołężny i  że zmarł .  Odszedł zostawiając 5000 funtów z przykazaniem by za tę sumę  nazwać różę The Pretty Bobbie Lucas rose.

Ciekawe jest również tło tych wydarzeń. Pan  Altson, który był artystą, po śmierci żony zaangażował do domu kobietę o imieniu Bobbie Lucas, aby opiekowała się nim gdyż był już w starszym wieku. W rzeczywistości okazało się, że częściej to on musiał się nią opiekować, i umarła przed min.

Ale ponieważ  bardzo lubił Bobbie Lucas, teraz zostawił pieniądze, aby mogła mieć różę nazwaną od niej i aby rabata tych róż została posadzona przed pewnym szpitalem w Australii, któremu wiele  oboje zawdzięczali .

Przedstawiłem prawnikowi , Panu Perkinsowi, sześć propozycji róż, które nie miały jeszcze imienia z sugestią by sam wybrał która wg. niego będzie właściwa. Oczywiście zaznaczyłem, że na tym etapie nie mogę powiedzieć która z nich sprawdzi się  w dłuższym okresie. Jednocześnie zwróciłem uwagę, że sugerowana nazwa róży jest zbyt długa i zaproponowałem skrócenie jej do  Bobbie Lucas. W stosownym czasie róża ta została przygotowana do wprowadzenia na rynek. Jednocześnie  urządziliśmy rabatę różaną  złożoną z róż   tego imienia przed wskazanym szpitalem w Australii.

Okazało się, że Bobbie Lucas, została  Różą Roku na rok 1967, okazała się też  być najlepszą z grupy róż, które dałem do handlu w  tym roku. Rok  1971 będzie ostatnim rokiem, gdy to  pojawi się ona w moim katalogu.
Między innymi w tej  grupie były róże nazwane później Banbridge, Santa Fe i Irish Mist, , ale to Lukas  okazała się zdecydowanie najlepsza.
Piękne róże Bobbie Lucas,   z pełnym głębokim różowo-pomarańczowym nalotem, prawdopodobnie długo jeszcze będą ozdabiały prywatne ogrody.

 

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.