Scentimental

scentimental-683 scentimental-684 scentimental-bagatelle-219 scentimental-bagatelle-220

Floribunda,

Hodowca -  stworzył ją Tom Carruth w roku 1997.

Synonim – Scentimental sunflor. Nazwę dla tej róży, Scentimental wymyśliła  wieloletnia asystentka  hodowcy Maxine Gilliam, którą zresztą uważał za najlepszą specjalistkę od nadawania nazw kwiatom w firmie Weeks Roses Pomony. Gilliam w wywiadzie dla Los Angeles Times w roku 2019 stwierdziła , że dla niej największą trudność sprawiało wymyślenie nazwy dla róż czerwonych. I dodała: Róża pod byle jakim imieniem, nie może się dobrze sprzedawać. Złe imię może zabić najlepszą różę i to niezależnie od tego jak wygląda czy jak pachnie – dodaje Tom Carruth.

Kwiaty-  kształtu kulistego, stanowią zdumiewającą mieszankę kolorów mleczno białego i bordowego.  Jej duże kwiaty o średnicy około 12 cm złożone są z 25-35 płatków upstrzonych nieskończonymi wariantami plamek i pasków. Białe na bordowym lub bordowe na białym . Jest też tak, że płatki na wierzchu maja zupełnie inny wzór a inny na rewersie.Kwitnie małymi grupkami kwiatów od 3 do 5 szt na pędzie, czasem więcej. Ciekawe rzeczy dzieją się też z zapachem. Otóż różne kwiaty mogą mieć zróżnicowane natężenie zapachu a nawet jego barwa może się nico różnić. Różne źródła różnie opisują zapach tej róży. Od zapachu róż damasceńskich po ostre korzenne aromaty.

scentimental scentimental2 scentimental3

scentimental4  Fotografie – Marian Sołtys w kolekcji Barni Pistoia 2014.

Krzew  standardowej wysokości, około 120 cm,zwarty, niezwykle zgrabnie i elegancko ukształtowany, dobrze się krzewiący. Liście duże oliwkowo zielone, półmatowe. Zawiązuje dekoracyjne owoce. Średnia odporność na choroby a ogólną ocenę obniża jej podatność na czarną plamistość. Jednakże jej urok  ogólny przeważył i odmiana ta jako pierwsza/ i chyba jedyna/ z róż striped otrzymała certyfikat jakości ADR za rok 1997. Wspomnieć jeszcze wypada, że jest z reguły nagradzana na różnego rodzaju pokazach różanych.

Pochodzenie: Play Boy x Pepermint Twist .Sama była roślina mateczną* Chichuly *i dawcą pyłku* Julio Iglesias* .

Fotografie: Marian Sołtys w rosarium  Bagatelle i Pruhonice 2011

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.