Rousefernn

venjor-wfrs Fotografię zapożyczyłem ze strony WFRS – mam nadzieję, że mi za to głowy nie urwą.

Okrywowa.

Synonim - Venjor.Biskup Jordan .

Hodowca – Stanisław Żyła, – przed rokiem 2014. Dziękuję Pani Kamili Szlązkiewicz, która zasygnalizowała mi fakt powstania nowej odmiany autorstwa Pana Stanisława Żyły. Odnalezienie jakichkolwiek śladów w necie byłoby bez jej pomocy niemożliwe. Okazało się bowiem, że wg. HMF hodowcą tej odmiany jest jakiś tajemniczy i trudny do zidentyfikowania Stanisaw. Ot, drobne  z z kropką czy l z kreseczką i już problem. Więcej informacji znaleźć można dopiero od niedawna na stronie internetowej Luksemburskiego Towarzystwa Różanego.

Kwiaty  – różowe do jasnoróżowych.

Zapach -

Krzew – 30 – 40 cm . Nadaje się do uprawy kontenerowej. Może też być traktowana jako okrywowa. Można znaleźć uwagę, że odmiana ta jest odporna na uszkodzenia mrozowe.

Liście -

Pochodzenie -

rousefrenn

Otrzymała nagrodę , Grand Duchy of Luxembourg Prize na Rose Trial  w Baden Baden w roku 2014.To tajemnicze sformułowanie – Grand Duchy of Luxembourg  , to nic innego jak Wielkie Księstwo Luksemburg.

Imię Rousefernn otrzymała z okazji 35 lecia towarzystwa różanego Luksemburga, jako prezent od hodowcy. Tak głosi  wpis na stronie tego towarzystwa – Letzebuerger Rousefrenn noszący datę 15 sierpień 2015.

Róża ta otrzymała swoje imię na uroczystości jaka odbyła się 19 lipca 2015 w  Sali Rycerskiej Zamku Bourglinster. Była to niezwykle podniosła uroczystość bowiem liczną frekwencję rosomanes uświetniły takie persony jak prezes Lëtzebuerger Rousefrënn Mireille Steil, Fernand Etgen, minister rolnictwa i  wiceprezes Światowej Organizacji Rose Friends of Europe, pani Henri Anne de Briey – en Gerlach, oraz Pan Leon Wietora, dyrektor administracji rolnictwa Luksemburga. Uroczystość miała miejsce dokładnie tego samego dnia i w tym samym miejscu gdzie 35 lat temu  „Lëtzebuerger Rousefrënn” rozpoczęło swoją działalność.

W roli ojca chrzestnego wystąpili Panowie –   Hely Heldenstein i   Jean Neiertz.

Informacje zaczerpnąłem ze strony – mywort.lu z  tejże strony pochodzi również druga fotografia.

Tymczasem w biuletynie nr2 Polskiego Towarzystwa różanego czytamy:”

‘Biskup Jordan’, syn. ‘Rousefrënn’ (2014),
Najnowsza odmiana Stanisława Żyły czeka jeszcze na imię (nazwa hodowcy: ‘Venfruti’) z daleka przyciągają wzrok. Ma wigor, silnie rośnie, obficie kwitnie i jest odporna na choroby. Kwiaty są średniej wielkości, o średnicy 4–6 cm, bardzo pełne, zbudowane z 70–80 drobnych płatków. Roślinę gęsto pokrywa drobne błyszczące listowie. Róża jest bardzo kolczasta – kolce są jednakowej wielkości, lekko hakowate i wygięte ku dołowi. Pokrywają pędy od ich podstawy aż po pąki kwiatowe i kwiaty. Odstrasza to skutecznie zwierzynę. Odmiana została dwukrotnie nagrodzona. W 2014 r. zdobyła Honorową Nagrodę Wielkiego Księstwa Luxemburg w BadenBaden, a w 2017 r. została nagrodzona w Królewskim Międzynarodowym Konkursie Nowości Różanych w Belgii. W 2018 r. odmiana została wpisana do Księgi ochrony wyłącznego prawa, co oznacza, że jej rozmnażanie wymaga wykupienia licencji.”

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.