Hanak Christian

Tym razem chciałbym Państwu przybliżyć niezwykłą postać. Ekscentrycznego artysty, poety, rzeźbiarza, malarza, performera a jednocześnie hodowcę róż. Próżno szukać jego nazwiska w głównym nurcie. HMF kompletnie zignorował tak jego jak i jego róże a przecież przemawia za nim znaczny dorobek hodowlany.

Dr. Google pozwala szybko nadrobić zaległości w tej materii , ale w przypadku Christiana Hanak nie jest to takie proste. Wpisów syntetyzujących nie ma  – zapewne jeszcze za wcześnie- a jest to niezwykle intrygująca postać. Chyba to architekt, ale również interesuje się rzeźbą. W tym kontekście informacja, że zajmuje się hodowlą róż brzmi zaskakująco i ekscytująco.

Hanak tworzy róże od roku 2003. Jego ostatnie kreacje to Othoniel 2014 i  Marguerite Duras 2014. W 2013 roku ogłosił w Osace  stworzenie róży poświęconej w hołdzie ofiarom Fukushima. Nie ustaliłem jeszcze jej nazwy. W 2012 roku, Christian Hanak zaprezentował nowe oblicze swojej kolekcji poprzez rozwijanie kolekcji  Rose Parfum, która składa hołd  najsłynniejszym perfumom w historii. Tak więc będą to  Shalimar Roses (Guerlain), Coco (Chanel) i Bleu, na stulecie perfum Guerlaina Blue Hour. Nie prowadzi własnej szkółki , ale współpracuje z najlepszymi. w przypadku  róży Jane Goodall jest to szkółka  i firma Guillot a  w przypadku  Jean Cocteau i Francois Cheng –   Meilland International.

Od roku akademickiego 2011  realizuje program Rosea l’Ecole we współpracy z Ministerstwem Edukacji, chodzi uwrażliwienie dzieci  i krzewienie Kultury i Sztuki róży. Projekt ten proponuje utworzenie w szkołach średnich rosariów w celu przybliżenia kultury uprawy kwiatów .
Słynne są również jego pomysłowe  inicjatywy łączące  świat róż i sztuki. Ponieważ postać Hanaki i jego dorobek zostały całkowicie zignorowane przez HMF, to tym bardziej zdopingowało mnie by coś na jego temat  skleić.

Róże Christiana Hanak.

Pietragalla 2006

Jean Cocteau 2007

Jane Goodall 2011

Andree Chedid 2011

Vanessa Paradis 2011

Francois Cheng 2011

Lou Doillon 2012

Camille 2013

Isabelle Hupert 2013

Andrey Tautou 2013

Tricia Guild 2013

Marie Antoinette 2013, jest ona częścią zaplanowanej kolekcji Fragrances Versailles a poza już wymienioną jeszcze L’Elegante i Potager Royal.

Mylene Farmer 2013

Lili Rosa Rose D’Amour 2014

Jean Michel Othoniel 2014

Marguerite Duras 2014

Mam nadzieję znaleźć jeszcze jakieś interesujące materiał porządkujące rozpoczęty temat.

 

 

 

 

2 komentarzy do “Hanak Christian”

  1. Jacek Kondratowicz napisał:

    Przez takie inicjatywy w szkołach,jak tego Pana i ministerstwa,we Francji urosną następcy Delbardów,Guilliotów,Meillandów i innych hodowców. Podobnie robi się w Niemczech i Anglii. To świadome tworzenie kultury róż,dzięki ktorej powstają hodowlane potęgi. A w Polsce? A po co młodzieży zawracać głowę, nasze ministerstwo ma inne plany. Przecież trzeba ją wyedukować seksualnie bo to ważniejsze. Po kilkunastu latach nauki taki pan magister później będzie mnie przekonywał,że mieszańce herbatnie to róże w kolorze herbaty.Mówię poważnie,ręce opadają.

  2. admin napisał:

    Nasze szkoły to minimalne minima. Głupawy rząd ma silne wsparcie w postaci postawy roszczeniowej kadry nauczycielskiej.Maksimum płacy za minimum obowiązków. Ta dewiza łączy nad wszystkiemi nieporozumieniami rząd i nauczycieli. My sobie śnimy o zajęciach nadobowiązkowych a tu, Mocium Panie, historię się ruguje z programów, kanon literatury okrawa! Za parę lat będziemy mieli kłopoty w porozumiewaniu się z wnukami bo kody kulturowe się zrywa!
    Nie będę tematu rozwijał, bo gorzko się z rana robi.

Napisz komentarz