Laver Keith

Keith Laver, To zmarły   17 lutego 2010 roku  w wieku 93 lat, niezwykle płodny a u nas prawie nieznany hodowca kanadyjski. Poszczycić się może  wyhodowaniem ponad 100 odmian róż. Szczególnym powodem do chwały Lavera może być imponująca kolekcja róż miniaturowych.

Posiada w tym zakresie bogate doświadczenie bowiem od roku 1982 wypuścił dwie serie hodowlane róż miniaturowych Potluck i Sprigwood . Canadian Rose Society poddaje, że zarejestrował 105 odmian miniaturowych róż. Jego odmiana Potluck Yellow została sprzedana na całym świecie w ilości ponad 5 mln egzemplarzy.Natomiast Gold Mine została w 1985 roku, oficjalną różą World Federation of Rose Societies. Przez pewien czas był prezesem CRS.

Poza działalnością hybrydyzerską oczywiście prowadził również szkółki róż. w swojej firmie był prekursorem zastosowania technik komputerowych w hodowli róż miniaturowych. Był agentem Kordesów a Kanadzie przez 25 lat, dzięki czemu miał stały dostęp do najlepszych róż Kordesów.

Już po śmierci hodowcy , jego żona June, wsparła proekologiczny projekt Better Planet fundując dwie nagrody po 10 000 dolarów  dla studiujących zagadnienia ochrony środowiska w ogrodnictwie. June poznała się z Keithem podczas studiów na Uniwersytecie w Guelph. Już jako rodzina prowadzili całkiem udany biznes w postaci szkółek roślin ozdobnych, najpierw w Mississauga, a następnie w Caledon w prowincji Ontario, gdzie Keith zhybrydyzował i wprowadził do obrotu handlowego ponad 80 odmian miniaturowych róż. Fotografia June ze strony Uniwersytetu Guelph.

 

Napisz komentarz