Warner Chris

warner

Jest hodowcą amatorem, a jego zainteresowanie i bliższy kontakt z różami zaczął się w roku 1963, gdy to jako nauczyciel WF zamieszkał w małym domku, z równie małym ogródkiem , gdzie to żona wydzieliła trochę miejsca na róże. Pięć lat później zmienił miejsce zamieszkania  gdzie to ma do dyspozycji prawdziwy ogród. Niebawem przechodzi na emeryturę i całkowicie poświęca się różom, ich hodowli.

Pierwszy jego sukces to wyhodowane w roku 1984 pnącze Lady Barbara, róża nagrodzona na wystawie w Genewie, nazwana tak na cześć swojej żony. W dwa lata później  wyhodował Pillarbox, i powoli kształtuje się jego specjalność tj.  kompaktowe, o kolumnowym pokroju pnącza. W roku 1988 wypuszcza na świat klimbery Laura Ford i Warm Welcome, które to otrzymał poprzez skrzyżowanie własnej hodowli różą Orange Maid z miniaturą Harknessów – Anna Ford. Wydarzenie to stało się to prawdziwym początkiem jego kariery, mógł więc porzucić zawód nauczyciela w roku 1988 i przejść na wcześniejszą emeryturę. Zaczął się utrzymywać z hodowli róż.

Obserwował czujnie rynek i zauważył, że następuje stopniowy , wyraźny spadek sprzedaży róż. Powodem była ich podatność na choroby, dlatego w swojej pracy hodowlanej , temu problemowi poświęcił  największą uwagę. Efektem tego, są  dwie superzdrowe kreacje – Gardeners Glory i Alibaba. Obie są zdobywczyniami wielu nagród, medali i wyróżnień.

Aktualnie realizuje dwie ważne linie hodowlane. Jedna, to mieszańce hultemii a drugi tema który go inspiruje, to praca nad hodowlą  róż striped/pasiastych/ które będą w sposób naturalny dziedziczyły tą cechę. Nic nie wiem o pracach Warnera nad striped opowiem więc troche o mieszańcach hultemii. Jak pamiętamy z artykułu poświęconego hultemiom, jest to stosunkowo nowa historia. Warner zetknął się z tym problemem w roku 1976, gdy to na konferencji RNRS w roku 1976 w Oksfordzie Jack Harkness zaprezentował wyniki swoich prac nad hultemiami. Sprzedawał również siewki Tigris po 250  funtów i jak wspomina Warner – jako biednego nauczyciela, nie było go wówczas stać na kupienie choć jednego egzemplarza. Kupił go trochę później gdy cena już spadła. Szczęśliwie skrzyżował  go z  Baby Love i otrzymał około 20 hybryd z czego zdecydował się postawić na jedną z nich, którą nazwał Tiggle. Współpracowało z nim kilku amatorów. Między innym Len Scrivens , również członek ARBA, który wcześniej wyhodował interesującą, bardzo zdrową krzyżówkę ScriwBell. Niestety , skrzyżowanie  jej z Tiggle nie dało interesujących rezultatów. Nie zrażony tym , inny hodowca amator, Peter James, wykorzystał jedną z tych siewek krzyżując ją ze swoją Blue for You i tak oto otrzymaliśmy Eyes For You . Natomiast Warner  do krzyżówki z Tiggle użył Summer Wine. Tak oto w ten sposób otrzymaliśmy Bright as Button. Więcej na ten temat znajdziemy pod opisem róży  Bright as Button.

Programy te realizuje z pomoca ARBA - Amateur Rose Breeders Association – którego to jest członkiem założycielem i vice prezesem.

Napisz komentarz