Penny Lane

     penny-lane.jpg      Fotografia Dorota Blicharz Europa Rosarium Sangerhausen 2009.

Klimber, wyhodowany w firmie Harkness w roku 1998. Ta wspaniała róża najlepiej pokazuje jak wielkie możliwości drzemią w jej roślinie matecznej a jest nią nasza dobra znajoma – New Dawn. Jej ogromne, ponad 10cm średnicy różowo morelowe pełne kwiaty uzupełnione mocnym zapachem robią niezapomniane wrażenie gdy ujrzymy je w pełni kwitnienia.W czasie upalnej pogody płatki jej kwiatów nabierają perłowych odcieni. Należałby tylko żałować iż w drugiej części sezonu różanego kwitnie niezwykle oszczędnie.

penny lane

penny lane foto -Elena Pshestemska

Krzew osiąga chyba jeszcze bardziej imponujące rozmiary niż roślina mateczna w sprzyjających warunkach wyrastając ponad4 m wysokości, ładne ciemno zielone listowie jest niewątpliwą ozdobą tej rośliny.Może być uprawiana w gorszych warunkach glebowych.

penny-lane-powsin-2 penny-lane-powsin-3 penny-lane-powsin-4

penny-lane-powsin fotografie – przez uprzejmość – Pani Joanna Smolińska w rosarium w Powsinie 2012.

Mrozoodporność sięga -30c.Jest to pierwszy klimber który otrzymał w Anglii wyróżnienie Rose of the Year w roku 1998, nadto laureatka Award of Garden Merit RHS za rok 2001.Ewidentny postęp w stosunku do New Dawn. Dobry, mocny zapach, bardziej wypełnione kwiaty, piękne odporne na choroby grzybowe liście. Zdecydowanie zasługuje na to by się jej bliżej przyjrzeć.

[SinglePic not found] [SinglePic not found]

Pochodzenie: Siewka New Dawn .Nazwa Penny Lane z pewnością nawiązuje do nazwy słynnej ulicy w Liverpool oraz piosenki Mc Cartneya z roku 1967.

2 komentarzy do “Penny Lane”

 1. kralka napisał:

  Panie Marianie – to zdjęcie mojej ‚Penny Lane’ jest napewno pomylone, nigdy nie posądziłabym tej róży że może być ‚Penny Lane’ moja jest białawo -cielista z lekka morelową nutą w środku i do tego bardzo pełna….

 2. admin napisał:

  Usunąłem tą kontrowersyjną fotografię. Kontrola zamieszczonego materiału, od pewnego czasu jest już dla mnie problemem. To nierozwiązywalny kłopot. Nie oglądać się i koncentrować się na nowych wpisach, czy robić przegląd. Wiele znaków wskazuje na to, że rok 2015 będzie rokiem obejrzenia się za siebie, sam nieraz jestem ciekaw – co tez pisałem o danej sprawie np. pięć lat temu.Pozdrawiam.

Napisz komentarz