Rosa Centifolia Prolifera

          AH49960

Mieszaniec róży galijskiej, centifolia.Bardzo stara odmiana, HMF podaje, że znana była już w połowie XVIII wieku.Tamże spotkamy też sporą liczbę nazw synonimicznych, że wymienię najważniejsze jak: Prolifera de Redoute czy Childing. Kwiaty kuliste ciemno różowe o mocnym zapachu.

prolifera-de-redoute-jpg2_ prolifera-de-redoute prolifera-de-redoute2

prolifera-de-redoute3 fotografie – Marian Sołtys , ogród różany Florencja 2014

prolifera-de-redoute fotografie obok wykonałem w ogrodzie Pani Elżbiety Kralki w roku 2012. Są one wyraźnie jaśniejsze od tych z Sangerhausen,

Kwiaty – ciemno różowe, kuliste, średnicy do 8 cm, złożone z około 30 płatków. Nie powtarza kwitnienia.

Zapach – mocny.

Krzewy o wyprostowanym pokroju do 80 cm, wysokości o bardzo ciernistych pędach

Pochodzenie: Nieznane. Parę słów o nazwie Childing. Jest to stary termin botaniczny używany dla opisania sytuacji gdy to z głównego kwiatu, bądź pąka wyrasta mniejszy kwiat.

prolifera-de-redoute prolifera-de-redoute2 prolifera-de-redoute3

prolifera-de-redoute4 Fotografie – przez uprzejmość Pani Urszula Trętowska – Montisfont Abbey .

W przypadku tej róży mamy właśnie do czynienia dość często z taką sytuacją. Wypada żałować,że nie udało sie tego zjawiska uchwycić na zdjęciu. hardy-dziw-przyrody.jpg Sam zaobserwowałem natomiast w swoim ogrodzie bardzo podobne zjawisko gdy to z kwiatu Mme Hardy wyrósł pęd nie zakończony jednakowoż kwiatem. Taki semi-childing. Możemy to zobaczyć na fotografii obok. Proliferacja, powielenie rozprzestrzenianie się. Możemy powiedzieć, że niektóre odmiany róż są szczególnie podatne na występowanie opisanego wcześniej zjawiska, gdy to piękny kwiat jest niszczony przez wyrastający z jego centrum pąk. Zjawisko to mimo że jest znane od wieków to natura jego nie jest do końca zrozumiana i poznana. Może to być choroba wirusowa, może to również być mutacja genetyczna. Zwykle na roślinie tylko częśc kwitów podlega temu zjawisku. Spontaniczna jest również częstotliwość jego występowania. Na przykład występuje w tym roku ale już nie w następnym. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że przyczyną tego zjawiska mogą być czynniki pogodowe. Na przykład przymrozki występujące w fazie zaawansowanej wegetacji.

houdini-ze-strony-neve-bros

Wpis powstał siedem lat temu. W roku 2016 przeglądając internet, znalazłem odmianę róży gdzie każdy kwiat ma childing, czyli inaczej mówiąc proliferuje. To mieszaniec herbatni o nazwie Houdini. To niezwykle trafnie dobrana nazwa, gdyż Houdini to jeden z najsławniejszych magików świata. No a nie zaprzeczycie Państwo, że róża ta, to czysta magia. Na fotografii obok – strony firmy Neve Bross.

Fotografia: Dorota Blicharz Europa Rosarium Sangerhausen 2009.Fotografia MMe Hardy Marian Sołtys.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.