Ida Klemm

Jest to nieco i niesłusznie zapomniany mieszaniec róży multiflora z roku 1906, wyhodowany przez Louisa Waltera. Kwiaty ma  białe, półpełne o średnicy około 8cm, złożone z około 25 płatków.  Zakwita w wiechach do 50 sztuk kwiatów w jednym gronie. Nie pachnie. Jej wadą jest to, że przekwitające kwiaty nie czyszczą się dobrze z płatków.

Krzew o doskonałym wigorze. Jej pędy potrafią, podobnie jak i Crimson Rambler dorastać do 7m długości. Liście filigranowej budowy, złożone z 7-9 listków.

Pochodzenie: Sport od Crimson Rambler .Z około 50 odmian wyhodowanych przez L.Waltera, do naszych czasów dochowało się 14 odmian będących w kolekcji Sangerhausen.   Fotografia: Dorota Blicharz Europa Rosarium Sangerhausen 2009.

W 1902 r. amator [?] hodowca róży Louis [Ludwig] Walter zaczął pojawiać się w  świecie róż. W latach 1902-1919 Walter wyhodował 23 nowe odmiany. W tym czasie Walter był głównym ogrodnikiem rosarium w Saverne [Zabern]. Narodowość Waltera może być kwestionowana. Walter wyhodował się w Saverne / Alsace  , która w tym czasie była częścią „Deutsches Reich” Bismarcka. Po wojnie francusko-pruskiej (1871) Alzacja została przyłączona do Niemiec do końca I wojny światowej w 1918 roku. W następnych latach, po pierwszej wojnie światowej Walter wprowadził kilka kolejnych odmian. Nazwy odmian wskazują, że przynajmniej pozostał w Alzacji, teraz znowu należącej do Francji – żaden hodowca w Niemczech z pewnością nie odważyłby się oddać honoru francuskiemu personelowi wojskowemu, nazywając po nim odmianę róż tak krótko po klęsce I wojny światowej.

Informacje te podaję z a stroną internetową Haralda Endersa.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.