Yves Piaget

yves-piaget.jpg yves-piaget-1.jpg

Mieszaniec herbatni hodowli Jacques Mouchotte z roku 1983. Synonimy – W Australli zwana Queen Adelaide, Royal Brompton Rose.  Kwiaty bardzo duże o średnicy ponad 12 cm ciemno różowe o odcieniu fioletowym, kuliste w kształcie piwonii, pachnące złożone z około 80 płatków,dobre na kwiat cięty.

Zapach – Na wystawie róż, na Zamku Królewskim w Warszawie w roku 2019, spotkałem się z takim opisem jej zapachu:” Róża Yves Piaget, ma harmonijny, fantazyjny zapach z akcentem białych hiacyntów i lilii. Natomiast na drugim planie pojawia się  bardzo soczysty mix gruszek, truskawek i cydru.”

yves-piageta Krzew luźno zbudowany o wysokości do 1m. Liście dekoracyjne,ciemno zielone, półmatowe o bardzo dobrej wytrzymałości na choroby grzybowe. Nagroda za zapach na Trial różanym w Bagatelle w roku 1982.

yves-piaget yves-piaget2

Fotografia – Elżbieta Sołtys w rosarium im Cervantesa w Barcelonie 2012.

Pochodzenie:[/Pharaon x Peace/x/Chrysler Imperial x Charles Mallerin/]x Tamango . Sama była jednym z rodziców Pierre Arditi. Jest to pierwsza z róż Mouchotte z serii Romantica, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Warto parę słów poświęcić samemu Yves Piaget. Genialnemu szwajcarskiemu rzemieślnikowi, złotnikowi i zegarmistrzowi, twórcy niezwykle eleganckich i drogich zegarków.Wyspecjalizował się w super cienkich. Prywatnie miłośnik polo i sponsor tego sportu.

Fotografie: Wojtek Szczerba Woodland Park Rose Garden w Seattle wiosna 2009 oraz Elżbieta Sołtys w rosarium Abbaye de Valsaintes 2010.

Napisz komentarz