Louis Gimard

louis-gimard-f-harrell.jpg

Róża mchowa wyhodowana przez Jean’a Perneta ojca w roku 1877. Kwiaty duże, kuliste w kształcie, ciemno różowe do wiśniowych, blednące ku brzegom kwiatu, pełne, bardzo mocno wypełnione płatkami o mocnym zapachu z tendencją do przewieszania się. Nie mam jasności czy powtarza kwitnienie, tzw. źródła podają to różnie. Działki pąka ściśle okryte ciemnym , obfitym mchem. Kwiaty nadają się do ścinania do wazonów.

Krzew dorasta do 150cm wysokości, liście ciemno zielone. Krzew jest lużnej budowy, wymagał więc będzie od nas wsparcia o jakąś podporę. Odporna, tolerancyjna dla gorszych warunków uprawowych a więc z powodzeniem może być uprawiana w tzw. trudnych lokalizacjach. Mrozoodporność – w zależności od źródeł podawana jest różnie 4 – 6 strefa usda.

Pochodzenie : nieznane. Fotografia ; Frank Harrell .

Jeszcze kilka słów o Jeanne Claude Pernet/1832-1896/Wzrastał w atmosferze róż, gdyż już jego ojciec  w 1845 roku założył szkółkę róż w okręgu Lyon. Najsłynniejsze jego kreacje to: Cecile Brunner, Louis Gimard, Merveille de Lyon, Souvenir du Victor Hugo czy Baroness de Rotschild. Dzieło kontynuował jego syn Joseph Pernet-Ducher , twórca słynnej Soleil D’Or.

Napisz komentarz