Woodland Park Rose Garden Seattle

woodlandrosepagota.jpg

Woodland Park Roses Garden w Seattle jest jednym a z 20 ogrodów testowych AARS czyli All American Rose Selection. Stąd w opisie encyklopedii odmian tak wiele w ostatnich dniach, introdukcji amerykańskich. I to olśnienie, przecież w Seattle mieszka syn mojego najbliszego przyjaciela Jerzego Szczerby – Wojtek. Jakaż szkoda , że sobie to uprzytomniłem dopiero we wrześniu. Nic to, cieszmy się tym co mamy. Mam przyrzeczenie, że skoro wiosna – będzie druga sesja zdjęciowa. Wtedy też otrzymamy pełen przekrój tego co też z róż lubią Amerykanie. Na razie mamy pewien wyrywkowy przekrój tego co Amerykanie nagradzali i co ich w hodowli róż kręci. Przekrój laureatek zamieściłem w innym artykule poświęconym *AARS*. Tu chcę pokazać najlepsze zdjęcia około 50 odmian, których zdjęcia zrobił mi Pan Wojtek.

Oraz sesja zdjęciowa z wiosny 2009

Pomysł na Civic Rose Garden w Woodland Park, pojawił się w roku 1922 z inspiracji Seattle Lion Club i Seattle Rose Society. Ideą było stworzenie ogólnodostępnej, publicznej wystawy róż odpowiednich do uprawy w miejscowym mikroklimacie.

Plan ogrodu przygotowany został przez Howard’a E.Andrewsa a budowę zakończono już w 1924 roku. W momencie otwarcia miał powierezchnię 73 a. i prezentowanych w nim było 150 odmian róż. Renoma ogrodu stopniowo wzrastała i w 1947 roku ogród został zakwalifikowany jako jeden z All-America Rose Selection ogrodów testowych.

Dziś, Woodland park Rose Garden to wspaniałe miejsce dla miłośników kwiatów na spacery po zielonych ścieżkach wijących się poprzez 101 arów powierzchni obsadzonej różanymi krzewami. Rosną tu róże pnące, miniatury i drzewka różane w ogromnej różnorodności. Są też odmiany testowane przez AARS. Wszystko to mistrzowsko wkomponowane w formalną architekturę ogrodu – tworzy niezapomniany krajobraz. Lista wszystkich odmian jest publicznie dostępna na stronie internetowej ogrodu. http://www.zoo.org/zoo_info/rosegarden/rosegarden.html

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.