Lost Beauties i L’Age bleu Rose Park

age9

Picture 38 of 38

Jest to założone w roku 2002 stowarzyszenie, założone przez kolekcjonerów i miłośników starych  róż. Celem jego jest propagowanie uprawy starych odmian róż, oraz identyfikacja odmian  co do których nie mamy pewności kim są. W sensie konferencji  Rio De Janeiro  z 1992 roku, stowarzyszenie jest stowarzyszeniem wyższej użyteczności zajmującym się zachowaniem i utrzymaniem bioróżnorodności naszego ekosystemu. Przez niemieckie władze, jest traktowane jako stowarzyszenie non profit.

Rzadkie rodzaje róż są traktowane jako skarby kultury będącej naszą wspólną własnością. Ochrona istnienia rzadkich odmian realizowana jest przez stowarzyszenie  poprzez zwiększanie ich dostępności, jako że ocalić je od zapomnienia możemy poprzez rozprzestrzenianie ich uprawy w różnych krajach i ogrodach.

L’Age bleu, to ogród dedykowany Raphaeli Lagenberg, twórcy stowarzyszenie lost Beauties. Powstał on w miejscowości Labenz nieopodal Hamburga, na terenie około 8 hektarów. To kolekcja róż dzikich i rzadkich odmian której zręby powstały w roku 2007. Spotkamy jednakże tam nie tylko róże.

Na powierzchni 8000m kwadratowych posadzono wiele ziół, bylin i roślin cebulowych.Do tej pory posadzone odmiany  róż można liczyć ilością mieszkańców miejscowości Labenz w której ogród jest ulokowany, a więc około 1000 odmian. Każdego lata odwiedzany jest przez 3000 do 5000 miłośników róż. Wszystkie rośliny w ogrodzie są uprawiane w sposób naturalny, bez żadnych nawozów mineralnych i chemicznych środków ochrony roślin.

Moim zdaniem ogród jest piękny i bogaty w odmiany i bogaty kolorystycznie, ale też muszę przyznać z żalem, że widać brak rąk do pracy. Po 5 latach od pierwszych nasadzeń, rośliny pięknie się porozrastały a z niedociągnięć bardzo raziło zielsko gdzie niegdzie wyrastające spod  popękanej folii którą były przykryte rabaty i drugi niedostatek to gdzie niegdzie brak etykiet albo słabo widoczne.
Rosarium temu Jurgen Weihrauch poświęcił piękną odm róży którą nazwał Gruss an Labenz .
Z odmian  które zrobiły na mnie  wielkie wrażenie  to Great Western, Corabea hodowli Jurgena Weihraucha i Konigin von Russland, przepiękna rugosa znaleziona na Litwie.

Z tegóż to ogrodu pochodzą  fotografie udostępnione nam przez Panią Małgorzatę Kralkę.

I jeszcze fotografie róż z tego ogrodu, które udostępniła nam Pani Urszula Trętowska.

Tekst Małgorzata Kralka i Marian Sołtys.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.