Cajun Moon

Cajun Moon to jeden z najpiękniejszych mieszańców herbatnich  wyhodowanych w ostatnim czasie w USA i zyskała sobie zupełnie zasłużona sławę jako laureatka niezliczonych konkursów i wystaw róż. Od czasu wprowadzenia jej do obrotu handlowego przez firmę Week Roses, znana jest jako siostrzana siewka bardziej od niej znanej *Moonstone* i obie są rezultatem krzyżówki Crystaline i Lynn Anderson . Stworzona została przez różanego czarodzieja Toma Carruth’a w roku 2002 i początkowo nie była planowana do obrotu handlowego.
Obie były uprawiane w sąsiadujących ze sobą sekcjach. W roku 1999 zadecydowano, że Weeks wprowadzi odmianę   która ostatecznie otrzymała nazwę Moonstone początkowo pod nazwą Cadillac de Ville. Ponieważ były do siebie bardzo podobne, Weeks nie planował wprowadzenia siostrzanej siewki. Mniej więcej w tym samym czasie Weeks zdecydował o sprzedaniu Cadillac de Ville do namnożenia do szkółki Spring Hill,ale musiała zaistnieć pomyłka i Spring Hill otrzymał również siewki siostry, która w rezultacie stała się Cajun Moon.
Wkrótce potem Weeks zmienił nazwę Cadillac de Ville na Moonstone i róża została szeroko rozpowszechniona po Stanach Zjednoczonych. Wielu najlepszych wystawców USA nabyło w Spring Hill obie róże jako Moonstone. Właśnie wówczas jeden z wystawców, Lynn Snetsinger zauważyła, że w zasadzie dysponuje różami, które mają niewielkie, ale istotne różnice w wyglądzie.Dotyczyło to odcieni kolorystycznych i mniejszej ilości cierni. W rezultacie wyodrębniona została siostrzana siewka i została zarejestrowana jako Cajun Moon.
Weszła ona oficjalnie do obiegu w trzy lata później, niemniej jednak nigdy nie otrzymała tak szerokiego komercyjnego wsparcia w dystrybucji jak Moonstone. Tak więc jest mało prawdopodobne by można było znaleźć ją np. w jakimś lokalnym centrum ogrodniczym. Jednak znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej poszukiwanych róż wystawowych w USA. To całkiem dobrze, jak na różę którą trudno zdobyć.
Znana consulting rosarian Susan Horn, która opowiada tę historię na łamach biuletynu Pacific Rose Society mówi, że Moonstone nie rośnie dobrze w każdym mikroklimacie. Na przykład w jej ogrodzie o wiele lepiej sprawuje się Cajun Moon, który bezproblemowo kwitnie przez cały rok a jako bonus daje nam praktycznie pozbawione kolców łodygi.
Kwiaty ma bardzo duże, czysto białe z delikatnym różowym obramowaniem, która to krawędź nadaje mu delikatny wygląd przypominający farfurki z porcelany.choć płatki składają się de facto z silnej substancji. Kwiat składa się z 35 – 45 płatków.
Krzew jest wyprostowany, silny,osiągając wysokość do 180 cm.
Liście są ciemno zielone, błyszczące dające doskonałe tło dla cudownie pięknych kwiatów o niezaprzeczalnych walorach wystawowych.
Jedynym jej minusem jest praktyczny brak zapachu.
To nie tylko wspaniała róża wystawowa lecz też świetnie sprawdzi się jako roślina ogrodowa przez swoją dobrą odporność na choroby i niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Charakteryzuje się też  dobrą żywotnością w wazonie – 4,5 dni co czyni ją  idealną różą do cięcia w domu.

” Cajun Moon” to utwór muzyczny napisany przez Jima Rushinga i nagrany przez amerykańskiego artystę country  Ricky’ego Skaggsa, wydany w    1986 roku.

Napisz komentarz