Campfire

campfire2 campfire3 campfire4

Fotografie ; Kolekcja własna  2020.

Floribunda.  Seria Canadian Artists roses.

Hodowca – Hodowca to Lary Dyck. Odmiana ta wywodzi się z Kanadyjskiej Stacji Doświadczalnej Morden, rok 2003.

Róża Campfire,  została nazwana w nawiązaniu obrazu namalowanego przez słynnego kanadyjskiego artystę Thomas John „Tom” Thomsona (05 sierpnia 1877 – 8 lipca 1917). Obraz, zwany „Campfire” , pokazuje ogień płonący przed namiotem świecący żółto czerwonym płomieniem. Jest to arcydzieło wzornictwa i kolorystyki. Róża Campfire jest  mieszanką tych samych kolorów tlących się w żółci i czerwieni.
Została przetestowana w Kanadzie i okazała się wyjątkowo odporna. Jest oceniana jako 3 strefa, mrozoodporności co oznacza, może przetrwać temperatury -35 do-40 C z   bardzo niewielkimi uszkodzeniami.

campfire-t2-p2 campfire5

campfire2
Krzew – Osiąga około 90 cm wysokości i tyleż szerokości. Pędy jej rozgałęziają się pod kątem 45 stopni co daje ciekawe efekty i odmiana ta może być równie dobrze stosowana jako róża okrywowa.  Łodygi są gładkie tylko z okazjonalnie pojawiającymi się krótkimi cierniami krótkie, dzięki czemu łatwo z nią pracować.
Liście tej pięknej róży mają  głęboki  zielony połysk z czerwonym obramowaniem i delikatne czerwonawe ogonki liściowe . Jest jedną z najbardziej odpornych na choroby i mrozy róż, dając jasny, świeży, bogaty wygląd  rośliny przez cały sezon wegetacyjny.
Na na tej pięknej scenerii pojawiają się kwiaty, ale co za kwiaty! Kwiaty, zawierające 20 płatków mają średnicę około 7 cm , a rozwijają się z  kształtnych pąków kolorach żółtym i czerwonym. Kwiaty otwarte są żółte, obramowane głębokim różem. Niektóre kwiaty na początku sezonu będą  prawie całe żółte, a stopniowo rozwijając się stają się  różowe od  krawędzi płatków. W trakcie sezonu różowe krawędzie stają się coraz bardziej widoczne. Całkowity efekt jest absolutnie wspaniały.  Odmiana ta jest ciągle kwitnąca. Kwitnienie rozpoczyna się wczesnym latem  a kwiaty na krzewie spotykamy do mrozów. Nawet bardzo późno w sezonie roślina jest całkowicie pokryta nowymi kwiatami.   Zapowiada się jako jedno z najważniejszych osiągnięć w długiej historii hodowli róż w Kanadzie.

Pochodzenie - My Hero x Frontenac .Z krzyżówki tej uzyskano 444 siewek, z populacji tej  pochodzi jeszcze inna odmiana – Never Alone .

1 komentarz do “Campfire”

  1. ewa napisał:

    Przepiękna. Ciekawe kiedy będzie dostępna w Polsce.

Napisz komentarz