C.S.R.

csr-727 csr-728 csr726

Parkowa

Hodowca – Jan Bohm , rok 1934.

Kwiaty to klasyczna striped, swym wyglądem najbardziej przypominająca remontantkę Ferdinand Pichard. Kwiaty ma kuliste o średnicy około 8 -15 cm złożone z 50-60 płatków w paseczki ciemniejszych i jaśniejszych odmian różu. Powtarza kwitnienie.

Zapach – kwiatów wyjątkowy, przypominający zapach róż stulistnych.

Krzew o pędach dorastających do 150cm wysokości. Roślina ta wymaga dużo przestrzeni, jak sam hodowca w opisie odmianowym twierdzi, nienawidzi tłoku.

csr csr2 csr3

Fotografie obok – Marian Sołtys w rosarium Olomouc 2012.

Liście – o bogatej fakturze ciemno zielone, raczej matowe, mocno ząbkowane, bardzo zdrowe, pozostają na roślinie do mrozów.

Pochodzenie: W literaturze spotkamy się z dowolnymi fantazjami na ten temat. Że na ten przykład jest siewką Tricolore de Flandre, dobrze, trochę podobna, nawet pokrój krzewów zbliżony do galijskich, ale jakim cudem powtarza kwitnienie? No chyba , że powtórna siewka Tricolore. Nie pasują mi też do tej tezy zielone, ozdobione rzadkimi kolcami pędy. Gdzie tu galijska?  Znacznie bardziej prawdopodobny jest trop szukający jej powinowactwa z Ferdinand Pichard. Tym bardziej, że chyba większość klasycznych striped wywodzi się od niego.

Fotografie: Marian Sołtys w rosarium Pruhonice 2011.

Napisz komentarz