Rev H.Dombrain

rev-h-dombra rycina z Floral Magazine.

Burbońska.

Hodowca – J.J.Margottin, rok 1863.

Kwiaty – fioletowo różowe, złożone z około 25 płatków. Powtarza kwitnienie.

Zapach – mocny.

Krzew – krzewiasty pokrój o stosunkowo zwartym wyglądzie i wysokości do 120 cm.

Pochodzenie -  Louise Odier x General Jacqueminot.

Darrel Schramm w numerze 1/2020 biuletynu HRS , tak o niej pisze : ”

Ksiądz H. D’Ombrain  chociaż był czynnym wikariuszem najpierw w mieście Deal, kilka mil od Dover, a następnie w Westwell, niedaleko Ashford, jego pasja do róż sprawiła, że ​​przeczesał znaczną część Francji w poszukiwaniu nowych odmian do swoich ogrodów. Ponadto pod pseudonimem D. Deal, jest autorem wielu artykułów na temat ogrodnictwa. W 1876 był kluczową postacią przy staraniach o założenie pierwszego na świecie stowarzyszenia miłośników róż, National Rose Society of England, dla którego pełnił funkcję pierwszego sekretarza.
Napisał  książkę Róże dla amatorów w 1887 roku gdzie przenikliwie zauważył , że róże herbaciane i noisettes wypierają remontantki. W latach 1888-1902 opublikował na własny koszt  National Rose Society, poprzednik The Rose Annual, którego wydawanie rozpoczęło się pięć lat później. Najwyraźniej wielebny wywarł wrażenie na Margottinie jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej, ponieważ róża mu poświęcona weszła do handlu w 1863 roku.

Onże, nie tylko wprowadził róże noisettes do Anglii, ale także spopularyzował klasę róż bourbońskich. Przede wszystkim bronił swojego ulubionego Noisette „Marechal
Niel’, który do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych Noisettes. Wielebny Henry D’Ombrain zmarł w październiku 1905 roku.

Burbon jemu poświęcony, ma raczej potargany wygląd kwiatu, podobnie jak „Anna Alexieff”. Jednak kolorystyka jest bardziej złożona, zewnętrzny krąg jasnoróżowych płatków przechodzących w liliowy lub fioletoworóżowe, podczas gdy środkowe płatki stają się karminowe lub miękkie, jasnoczerwone. Ta urocza, pachnąca róża prawie wyginęła, ale szczęśliwie rośnie w moim ogrodzie i kilku innych kolekcjach.”

Napisz komentarz