Ami Quinard

Mieszaniec herbatni.

Synonim Henri Quinard.

Hodowca – Charles Mallerin rok 1927.

Kwiaty – ciemno czerwone ze szkarłatem i jeszcze ciemniejszymi przebarwieniami. Kwiaty budowy klasycznej, luźno zbudowane – około 15 płatków.

Zapach – mocno pachnące.

Krzew – luźnej budowy o wiotkich jak na mieszańca herbatniego pędach.

Liście  średnio zielone , półmatowe, dość gęsto rozmieszczone

Pochodzenie – Madame Metha Sabater  x/ Mrs Edward Powell x rosa foetida var. bicolor/ opis odmianowy podaję za HMF.

I jeszcze spojrzenie Herberta Swima, który używał jej w swoich pracach hodowlanych. Podaję za „Roses from Dreams to Reality”.

Wydaje się prawdopodobne, że Charles Mallerin z Varces był stymulowany pracą Josepha Perneta Duchera, podobnie jak inni europejscy hodowcy róż. Najwyraźniej używając persian yellow Pernet Ducher wprowadził nowy element kolorystyczny do róż ogrodowych i już w latach dwudziestych większość Europy zdała sobie z tego sprawę. Takie róże jak Souvenir de Claudius Pernet, Mme Eduard Herriot, Julien Potin itp., reprezentowały tak zaskakujący nowy wygląd, że ówczesny hodowca róż nie  mógł nie zauważyć tego. Mallerin postanowił przetestować działanie tego elementu kolorystycznego na czerwonych różach, tak więc skrzyżował jedną z Pernetian Mme Meha Sabateur / opisaną jako ciemnoczerwoną z okazjonalnymi białymi paskami / z jedną ze swoich siewek uzyskanych przez skrzyżowanie Mrs.Edward Powell /ciemno czerwoną, purpurową/ x rosa foetida bicolor W rezultacie powstała Ami Quinard. Opis za Modern Roses 6 – Róża jest tak intrygująca,  swym prawie czarnym granatem i miedzianym szkarłatem. Jako mieszaniec herbatni naprawdę miała niewielki urok poza kolorem. Roślina  była niezgrabna a kwiaty szybko się rozwijały i przekwitały, tylko kolor był niezapomniany – najgorętsza czerwień, jaką widziałem, bez śladu niebieskiego. Wiele róż z tamtej epoki zostało wprowadzonych bez stwierdzenia pochodzenia. Inne, które pamiętałem, miały podobną klarowność czerwieni, takie jak Kitchener of Khartum, Lemania  czy National Flower Guild, generalnie nie miały opublikowanego pochodzenia. Szkoda, bo podejrzewam, że jest jakiś wspólny wątek. Czy to mogła to być austrian yellow?

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.