Róża Katyńska

roza-katynska_0

roza-katynska fotografia z faceboka.

Floribunda. Mieszaniec herbatni.

Hodowca  – Szilveszter Gyory, rok 2014.

Kwiaty -  czysto czerwone o pelargoniowym odcieniu, początkowo o budowie klasycznej, potem płaskie, o średnicy poniżej 9 cm. Kwiaty zakłada na pędach pojedynczo lub w niewielkich luźnych baldachach.

Zapach delikatny, przyjemny.

Krzew o pokroju wyprostowanym, luźnej budowy o pędach dorastających do jednego metra. Liście , ciemno zielone, błyszczące. Obserwuję ją od niedawna, ale wydaje się być odporna na czarną plamistość.

Pochodzenie -

Gdy spojrzymy na listę nazw  róż Gyorego, czujemy się jak gdybyśmy otworzyli karty historii. Przewijają się  tam wielcy bohaterowie, nie tylko Węgier, upamiętnia się też ważne wydarzenia historyczne. Gyory dzieli się taką oto gorzką refleksją; Nikt, żaden chrześcijanin, żaden Węgier,  nie upamiętnił ofiar inkwizycji,  zamordowanych w Srebrenicy, ofiar masakry Ormian przez Turków, nie mówi się o niemieckich ofiarach Wojwodiny i w Novym Sadzie. W tym ciągu właśnie należałoby umieścić postanowienie Gyorego by upamiętnić ofiary rosyjskiego mordu na polskich oficerach w Katyniu.

roza-katynska roza-katynska6

roza-katynska7 Fotografie : kolekcja własna

Pragnę poinformować czytelników, że roża ta jest dostępna w ofercie Pani  Ewy Jarmulak.

10 komentarzy do “Róża Katyńska”

 1. Agnieszka Wierzbicka napisał:

  Panie Marianie, gdzie można ją kupić? Czy w Czechach albo Słowacji są sprzedawcy jego roz? Serdecznie pozdrawiam

 2. admin napisał:

  I czescy, i słowaccy szkółkarze rozmnażają, niektóre wybrane, odmiany Gyorego. Róże Gyorego ma też każda szanująca się szkółka węgierska, ale niestety, nie ma w ich ofercie Róży Katyńskiej. Musimy to zrobić my sami, podobnie jak się stało z różą Irena Sendlerowa, która upowszechniła się u nas dzięki Pani Jarmulak. Gdzie więc można tę odmianę kupić? U Gyorego, w Dunajskiej Stredzie. Powodzenia! Podaję meila do hodowcy: rys@real-net.sk

 3. Agnieszka Wierzbicka napisał:

  Bardzo dziękuję

 4. kozak napisał:

  To smutno że żadna rodzima szkółka nie jest zainteresowana ta odmianą

 5. admin napisał:

  Tak źle chyba nie jest. Po prostu nie wiedzą o istnieniu tej róży Z Gyorym sie trudno dogadać, nie odpowiada na meile. Jest prostszy sposób na rozwiązanie tego problemu. Wyhodować własną różę o tym imieniu. Podpowiem to Panu Rojewskiemu. Pozdrawiam!

 6. admin napisał:

  A ja mam do Pani Ewy prośbę. Jestem pewien, że wielce wdzięczni byliby nasi miłośnicy róż, gdyby Pani użyła swych wdzięków i sposobów i zdobyła od Gyorego prawa do rozmnażania i sprzedaży Róży Katyńskiej.

 7. Jarmulak napisał:

  Panie Marianie, postaram się :) Pozdrawiam serdecznie.

 8. admin napisał:

  Doskonała wiadomość! Pani Ewa Jarmulak ma już w ofercie swojej szkółki Różę Katyńską. Brawo!

 9. Diana napisał:

  Dobrego dnia i pozdrawiam ze Slowacji, wszystkie roze od hodowca Szilveszter Györy mogou byc zamowiony na
  http://www.ruze-skalicany.cz

  Pan Miloslav Sip jest chyba jedynym, ktory rozmnaza i sprzedaje tie roze.

  Mam nadzieje, ze troche pomoglem.

 10. admin napisał:

  Na mojej stronie poświęciłem wiele miejsca słowackim rosarianom . Sipowi, Jeżovicowi, Gyoremu, czy Glvacovi,Również arboretum w Borovej Horze. Osobno, wielce sobie cenię Geshwinda. Zazroszczę Słowakom dorobku tych rosarian.
  A tak a propos: to jakie piwo jest najpopularniejsze na Słowacji, jakie by Pani poleciła?

Napisz komentarz