Cheshunt Hybrid

floralmagazineco11872cheshunt Ilustracja pochodzi z floral Magazine.

Mieszaniec herbatni.

Hodowca – George Paul/1841 – 1921/ rok 1872.

Kwiaty wiśniowo czerwone.

Zapach – pachnące.

Krzew – klimber

Pochodzenie – Madame de Tartas x Prince Camile de Rohan .

Niestety, została utracona. Być może dlatego, że była sterylna a tym samym mało przydatna dla szkółkarzy i szybko przez nich zapomniana.

Minęło wiele lat, zanim British Rose Society zgodziło się na wydzielenie  mieszańców herbatnich jako odrębnej klasy róż.
Dla nich nowe róże to były  np. róże herbatnie remontantki lub  noisette . Jak już wiemy, Francuzi jako pierwsi przyjęli do wiadomości fakt powstania nowej klasy róż, mieszańców herbatnich, po czym „perfidni” Anglicy zaczęli mówić o „Cheshunt Hybrid” jako o pierwszym mieszańcu herbatnim. Oczywiście, była to  zniewaga dla La France, co Anglicy w końcu musieli przyznać. Zrobił to George Paul, który wydając swój  katalog na rok 1872 napisał że jego nowa odmiana Cheshunt, podobnie jak francuska  La France, jest początkiem nowej grupy róż. Na pocieszenie  Anglików został im laur pierwszego czerwonego mieszańca herbatniego.

Paulowie nie są tak sławni jak rodzina Guillot, ale zapewne nie  wszyscy zdają sobie sobie sprawę, że było ich dwóch. Pierwotną firmą była Paul & Son zlokalizowana początkowo Broxbourne a potem w  Cheshunt  – Hertforshire. Została ona założona przez Adama Paula w 1806 roku  i po pewnym czasie została przejęta przez George’a Paula. To była firma w której wyhodowana została m.in. Chesnut Hybrid i kilka słynnych  róż pnących, takich jak Paul’s Lemmon Pillar, Goldfinch i Tea Rambler.
W firmie tej dorastał i uczył się William Paul i to właśnie on napisał „The Rose Garden” w roku 1888. On to też w 1860 roku założył własne szkółki niedaleko Waltham Cross jako William Paul & Son  Nursery. Te szkółki z kolei mogą zapisać na swym koncie takie hity jak „Ophelia”, „Mermaid” i Paul’s Scarlet Climber.  W firmie tej  jako brygadzista, zatrudniony był  Chaplin, który w 1922 roku przejął tę firmę jako Chaplin Brothers. Braci tych było siedmiu, w tym kilka całkiem niezwykłych postaci,  zbyt wielkich indywidualności, aby pozostać razem przez dłuższy czas.

 

 

 

 

 

3 komentarzy do “Cheshunt Hybrid”

 1. Jacek Kondratowicz napisał:

  A w 1928 któryś z braci Chaplin (a może sam ojciec?) wziął klimber Paula – Paul’s Scarlet Clg i skrzyżował go z American Pillar. Wyszła z tego róża,która dostała nazwę ‚Chaplin’s Pink Climber’. Piszę o tym bo akurat mam je obydwie,ale chyba się nie dowiem,kto ostatecznie powołał do życia tą nową pnącą różę. Jest ona (Chaplin’s Pink) niesłychanie żywotną różą.

 2. admin napisał:

  Przyznam, że nie wiem co się stało stało ze szkółkami Waltham Cross po śmierci Chaplina – seniora. Zapewne gdzieś kiedyś wyszperam tę informację.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówka.

 3. Jacek Kondratowicz napisał:

  Chaplin miał siedmiu synów, więc może chociaż po jednym z nich pozostał gdzieś jakiś ślad.Pozdrawiam również.

Napisz komentarz