Lord Eldon

floralmagazineco11872-lord-eldon Rycina , pochodzi z Floral Magazine, rok 1872.

Nie spotkałem się z tą odmianą, więc sądzę, że najwłaściwszym rozwiązaniem będzie zacytowanie opisu, jaki 150 lat temu zamieścił wspomniany już Foral  Magazine:”

Róża o wyjątkowej kolorystyce, którą teraz przedstawiamy, należy do klasy, w której  nie mamy zbyt wielu przedstawicieli. Mam tu na myśli swobodnie rosnące pnącza i dlatego uważamy, że to będzie dobry wybór   dla tych, którzy mając ścianę z południową wystawą, mogą  chcieć  ją ukwiecić. 

Zostaliśmy poinformowani przez panów  z firmy Paul&Son z Cheshunt,   że Lord Eldon został wyhodowany z nasienia Cloth of Gold, przez szkółkarza z Croydon, pana Coppina   i przypomina swojego rodzica pod względem nawyku i budowy, ale ma większą łatwość kwitnienia. Przyda się więc jako pnącze w kolorze miedzi na południową ścianę, a jej mocny, słodki zapach jest dodatkowym walorem. Z rysunku widać, że nie jest to wystawowa róża,  jest na to zbyt luźna; ale do wymienionych celów będzie dobrze dostosowana; i bez wątpienia ze względu na swój bardzo wyrazisty kolor otrzymała od Komitetu Kwiatowego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego nagrodę w postaci pierwszorzędnego certyfikatu. Pan Coppin bardzo dobrze wypowiada się o jej zaletach Ze swej strony dodajmy, że jeśli rośnie swobodnie na jego lekkiej glebie, możemy rozsądnie stwierdzić, że na bogatszych i głębszych glebach będzie rosnąć jeszcze swobodniej.”  

Od siebie dodam: Jedno mnie tylko niepokoi. Z pierwotnego opisu wynika, że to róża w jakichś tam odcieniach żółtego. Tak ją też przedstawia rycina. Jednakowoż fotografie które przejrzałem oscylują raczej w do jakichś form różu. Niespójność tą tłumaczyć sobie mogę jedynie tym, że to nuasetka  a te stabilnością kolorystyczną nie grzeszą.

 

2 komentarzy do “Lord Eldon”

  1. Mirowska napisał:

    Dzień dobry. Nie znalazłam innego kontaktu, a chciałam się zapytać o najpiękniejszą różę w Pana ogrodzie z programu Mai. Nie dosłyszałam nazwy (de Luen?). Nie ważne czy poprawna, czy nie. Mógłby ją Pan podać i firmę, która ją sprzedała? Mam w ogrodzie miejsce tylko na jeden duży krzew. Niech będzie chociaż najpiękniejszy. Mam nagrany ten program i oglądam już któryś raz. Bardzo ciekawy, róże cudowne. Kremowe też. Właściwie to wszystkie.
    Pozdrawiam, Aleksandra Mirowska

  2. admin napisał:

    Proszę Szanownej Pani, nie znam jej imienia. Kupiłem ją jako coś innego. Nie rozmnaża się przez sadzonki a ja nie okulizuję, więc nie mogę Pani pomóc. Przykro mi.

Napisz komentarz