Zepeti

W obiektach MNP Flowers w Leimuiderbrug w Holandii, w czerwcu 2019,  Dom Meilland ochrzcił nowe wprowadzenie do swojej znanej kolekcji róż. Zepeti,  Nazwa  jest grą słów , z francuskiego petit – mały.  To delikatna czerwona róża o  pięciocentymetrowych kwiatach  i około 25 płatkach to „najbardziej elastyczna roślina, jaką kiedykolwiek widziałem”. Tak cytowany jest Alain Meilland, prezydent House of Meilland i przedstawiciel szóstej generacji  rodu.

Pochodzenie genetyczne tej róży, sięga 2011 roku, a w 2012 roku otworzył się pierwszy kwiat. Od tego czasu dokonano skrupulatnego sprawdzenia jej  w każdym zakątku świata. Firma Meilland naprawdę wierzy, że znalazła coś nowego, coś dość oryginalnego, posiadającego duży potencjał. Do tej pory była pilnie strzeżona z dala od publicznego widoku, aż w końcu podczas IPM Essen kilku wybrańcom pozwolono zajrzeć do „tajnego pokoju”, w którym znajdowała się Zepeti.

Z oświadczenia hodowcy: „Zepeti Meibenbino to prawdziwa innowacja w świecie róż. Dzięki ciągłemu kwitnieniu, jego ciemnym i błyszczącym liściom praktycznie utrzymuje się ze względu na swoją ekstremalną tolerancję na choroby grzybowe (mączniak prawdziwy i czarna plamistość), Zepeti jest również odporna na letnie upały i mróz Bardzo kompaktowa o pędach do 70 cm długości. Jest doskonale dostosowana do uprawy w doniczce i dobrze sprawdza się w produktach o krótkim lub długim cyklu. Nadaje się na balkony i tarasy, a także może być sadzony w ogrodzie,  razem z małymi krzewami i bylinami. Ta wiernie kwitnąca odmiana da odrobinę koloru prawie przez cały rok, przy odpowiednim nawadnianiu i minimalnej opiece ”.

Pochodzenie – Roślina mateczna wywodzi się w prostej linii od Baby Romantica, miniaturowej róży Meillandów z roku 2004. Natomiast dawcą pyłku jest sama Double Knock Out.

Fotografie – znajdziemy tu -

Napisz komentarz