Mushimara

musimara8

Picture 8 of 8

musimara

moshimara-2 moshimara moshimara3 mushimara

mushimara2 Fotografia – Święto Róży -  Końskowola i Kutno 2019 .

Skąd wzięła się ta róża? No, konia z rzędem temu kto odsłoni jej tajemnice. Nie wiemy, ani kto ją wyhodował ani też kiedy. Oczywiście w pewnym przybliżeniu da się coś powiedzieć. Na ten przykład HMF pisze, że jest dziełem jakiegoś anonimowego ogrodnika  z Holandii. Po raz pierwszy , poważna o niej wzmianka pochodzi z Encyclopedia of Rose Science z roku 2003. Wymienia ją też Modern Roses 12 z roku 2007, ale  opisu   nie znajdziemy ani w jednym ani w drugim wydawnictwie. Opis na HMF pochodzi z roku 2008. sytuacja podobna do odmiany Gefylt, która pojawiła się w Polsce nie wiadomo skąd. Jako ciekawostkę podam, że w Polsce rozpowszechniła się pod nazwą Mushimara, natomiast w tzw świecie jako Musimara. Natomiast w Niemczech funkcjonuje również pod nazwą Red Angel.

 

Kwiaty soczyście czerwone, średnicy do 10 cm, złożone z bardzo zróżnicowanej ilości płatków  – od 25  do nawet ponad 50. Dobrze powtarza kwitnienie.

Zapach -  lekki.

Krzew – jest to klimber, o pędach dorastających do 3 m długości. Niektóre opisy wspominają nawet o 4 metrach. Na rosyjsko języcznym forum dyskusyjnym, znalazłem informację, że dobrze przezimowała ostatniej bezśnieżnej zimy nie tracąc pędów.

Liście – o dobrej odporności na choroby grzybowe.

 

1 komentarz do “Mushimara”

  1. Barbara Osuchowska napisał:

    Ku mojemu zaskoczeniu, w dwóch szkółkach róż dowiedziałam się,że Mushimara to inna nazwa synonimowa: That’s Jazz lub Naheglut, że to ta sama róża, tylko że inni
    o tym nie wiedzą…?

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.