Csango

csango Fotografia pochodzi ze strony csango.info.

Miniaturowa .

Synonim – Ciangai, Tschangos, RYScsain.

Hodowca – Gyory Szilveszter, rok 2011.Urodzony w roku 1934, emerytowany inżynier okrętowy, Mieszka w Dunajskiej Stredzie na Słowacji. Od roku 1992, posiada kolekcję około 600 odmian róż. Ma na swoim koncie zhybrydyzowanych około 170 odmian róż.

Kwiaty różowe, średnicy z białym centrum , średnicy 2- 2,5 cm. złożone z 30-40 płatków

Zapach -

Krzew – lekko ścielący się po ziemi, wysokości do 35 cm. Nie jest wrażliwa na niskie temperatury i ma dobrą odporność na choroby grzybowe, w uprawie nie wymaga ochrony chemicznej.

Pochodzenie - Magonc x / Baba Kay x Yehuda Assad/.

csango

Tsango to węgierska grupa etniczna mieszkająca w południowej Mołdawii. Od wieków zachowuje swój język ojczysty i kulturę, którą „władze” próbują od nich oderwać. W tej nacjonalistycznej działalności zaangażowany jest Kościół rzymskokatolicki (Sic !!!), który nie zezwala na używanie języka ojczystego .

Informacje zaczerpnąłem ze strony csango.org.  Na tej stronie spotkałem też wpis Gyorego

„…Zawsze podziwiałem Csángós! A gdy pewnego razu  w Budapeszcie poznałem i zaprzyjaźniłem się z jednym Czango, zainspirowało to mnie by jedną z róż poświęcić temu ludowi. niech Jezus w Nowym roku da zdrowie szczęście  mnie, wszystkim Csango i wszystkim Węgrom na całym świecie….”

 

Napisz komentarz