Southampton

southampton

southampton2 Fotografie – Museo Giardino Rose Antiche  rok 2018.

Floribunda

Hodowca – Wyhodowana w firmie Harkness w roku 1971.

Kwiaty – morelowe z żółtymi domieszkami, luźnej budowy, składające się z około 20 – 25 płatków, średnicy około 9 cm.

Zapach – pachnące.

Krzew wysokości około jednego metra, dobrze rozkrzewiający się.

Kariera tej odmiany, dość krótka, ograniczyła się głównie do terenu Anglii .

Liście – ciemno zielone, błyszczące.

Pochodzenie – /Ann Elizabeth x Allgold/ x Yellow Cushion . Jack Harkness, w swojej wydanej w roku 1978 książce – Roses – szczegółowo opisuje jak doszło do powstania tej róży:

Pomarańczowa gama kolorystyczna wywodząca się od Fashion,  jest jedną z najpiękniejszych, ale hodowcy przez wiele lat nie byli w stanie zapewnić temu pięknu dobrego zdrowia i odporności.
Samo „Fashion”, ale też  Woburn Abey, Zambra i Elizabeth of Glamis były kolejnymi przykładami tego problemu.
Zawsze wydawało mi się, że nadzieją na rozwiązanie tego problemu jest wprowadzenie genów Allgold w pomarańczowe kolory, ale Allgold nie jest zwykle najlepszym z rodziców, ponieważ przekazuje większości swoich siewek małe liście i kwiaty. Zadaniem hodowcy jest zatem skojarzenie Allgolda z czymś silnym i wykorzystanie powstałej siewki w nadziei, że pożądane przez Allgolda cechy pojawią się u jego wnuka. Wynik żadnej krzyżówki nie może być  ściśle skontrolowany, ponieważ nigdy nie mamy natychmiastowych rezultatów, ponieważ cechy dziedziczne częściej pomijają jedno pokolenie.
W związku z tym zaufałem Ann Elizabeth, że zrobi dobry użytek z pyłku Allgold; Ann Elizabeth  to różowa floribundą od Alberta Normana, wprowadzoną w 1962 roku.
W efekcie wybrałem jasnożółtą siewkę z krzyża / Ann Elizabeth x Allgold / x Yellow Cushion -z niej to  przyszedł ten rodzaj róży, którego szukałem: kwiaty w kolorze morelowym do pomarańczowego,   i liście o niezwykłym zdrowiu i pięknym wyglądzie. Na szczęście dostałem dodatkowy bonus zapachowy, który jeśli nie jest silny, to z pewnością przyjemny.
Southampton to wspaniała róża ogrodowa.  Kwiaty rozwijają się z pięknego pąka i wytrzymują dobrze zarówno słońce, jak i deszcz. Róża ta została nazwana na cześć tego słynnego angielskiego miasta, po tym, jak jego burmistrz odwiedził naszą szkółkę, aby zatwierdzić ten wybór. Wybrałem ją dla nich, wiedząc, że mają niezawodną i zdrową różę. Została wprowadzona do handlu w 1972 roku i byłbym bardzo zdziwiony, gdyby nie okazała się ważnym rodzicem.” Tamże strona  130.

I rzeczywiści, pozwoliłem sobie zerknąć na potomków, i już  w pierwszym pokoleniu, których doliczyłem się kilkudziesięciu w tym tak udane i ważne róże jak Amber Queen, Anna Ford czy Sue Ryder .

Napisz komentarz