Baby Gold Star Estrellita de Oro

Miniaturowa.

Synonim -  Estrellita de Oro. Gdy Dot zaproponował tę odmianę do sprzedaży na terenie USA, firma Conard& Pyle z miejsca zaproponowała zmianę nazwy na właśnie Baby Gold Star.

Hodowca – Pere Dot, rok 1940

Kwiaty – złotożółte, średnicy do 4 cm i więcej, kwiaty ma raczej większe niż klasyczna miniaturowa,  złożone z około 15 płatków.

Zapach – pachnąca.

Krzew -

Pochodzenie – Eduardo Toda x Rouletti .

Choć to pierwsza miniaturka wyhodowana  przez Dota, odmiana ta nadal znajduje się w obrocie handlowym.

W roku 1936 Pere Dot  zaangażował się w  hodowlę róż miniaturowych, które w tym czasie cieszyły się ogólnym zainteresowaniem. Ale tak na prawdę znano tylko jedną odmianę miniaturowych róż. Była to Rouletti , ale nie miała ona dobrej prasy u hodowców. Pokutowało przekonanie, że nie da się z nią nic sensownego wyhodować. Dot postawił pytanie inaczej. A gdyby tak skrzyżować mieszańca herbatniego i Rouletti , czy udało by się w ten sposób uzyskać miniaturowe róże? To było dobrze postawione zagadnienie, okazało się że możliwa jest wymiana genów pomiędzy niewiadomego pochodzenia Rouletti a mieszańcem herbatnim. Do tego zadania użył wyhodowanego przez siebie mieszańca herbatniego  Eduardo Toda. który jest wynikiem zapylenia mieszańca herbatniego Ophelia pernetianą Julien Potin. Tak się jakoś złożyło, że z powodu zawirowań wojennych , najpierw wojna domowa w Hiszpanii a potem II wojna światowa, róża ta  wyhodowana jeszcze w roku 1935 nie znalazła się w obrocie handlowym. W roku 1940 , P.Dot krzyżuje ją z Rouletti i tak oto mamy Estrelita de Oro. Zaczyna się pisanie drugiej części historii róż miniaturowych.

 

 

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.