Rosa Polonica

rosa-polonica

rosa-polonica2 kolekcja własna 2018

Mieszaniec róży alba.

Synonim – RojUdordr

rosa-polonica2

Hodowca – Łukasz Rojewski, rok 2014.

Kwiat pojedynczy, prosty, średniej do dużej wielkości w kolorze różowym, kwitnie wiechami złożonymi z 5- 15 kwiatów. Po ścięciu kwiatów zakwita równie obficie  jak za pierwszym razem.

Zapach – silnie pachnie.

Krzew – Róża krzewiasta, silnie wyprostowana. 150cm x 60cm.   Odporna na infekcje grzybowe. Wybitnie mrozoodporna – nie wymaga okrywania i oprysków. Dobrze rośnie na własnych korzeniach.

Liście -  Błyszczące z wierzchu ciemnozielone od spodu jasno zielone, matowe z czerwonymi żyłkami.

Pochodzenie - (Maiden’sBlush x Rose de Resht) .Jak twierdzi sam hodowca: „Jest bardzo dobrą rośliną mateczną , przekazującą łatwo i wiernie swe najlepsze cechy. Ta odmiana jest kamieniem węgielnym dla nowej linii mieszańców r. alba . to zdrowa , zimotrwała pachnąca róża o wyprostowanym żołnierskim pokroju. Miałem dużo szczęścia  że uzyskałem powtarzającego mieszańca  już w pokoleniu F1, tym bardziej, że Maiden Blush ma układ chromosomów  heksaploidalny  co sprawia, że uzyskanie od niej potomstwa z użyciem odmian współczesnych jest trudne .” Cytuję na numerem 2  biuletynu PTR – Róże.

Według hodowcy to: Silna, wyprostowana roślina o żołnierskim temperamencie, podobnej sile witalnej oraz zdrowiu. Kwitnie w wiechach od 6 do 15 kwiatów. Silnie pachnie z korzenną nutą. Kwiat pojedynczy, prosty, średniej wielkości w kolorze różowym. Liście z wierzchu ciemnozielone od spodu jasne matowe z czerwonymi żyłkami. Krzew kompletnie nie wymagający. Wybitnie mrozoodporny i zdrowy – nie potrzebuje okrywania i oprysków. Dobrze znosi słabe gleby oraz konkurencje innych roślin towarzyszących. Po pierwszym kwitnieniu, należy skrócić ją do połowy. Ten bezobsługowy krzew o ciekawym pokroju
został zaliczony do serii ‘Heavy Beauty Roses’. Róże należący do tej serii przeszły wieloletnie testy w trudnych warunkach uprawy. Sprawdziły się również na Litwie i na Islandii

 

Napisz komentarz