Tadeusz Kościuszko
Fotografia – Łukasz Rojewski.
< Floribunda.
Hodowca – Łukasz Rojewski .
Kwiaty – bordowe z lekkim aksamitnym nalotem.
Zapach -
Krzew – wysokości 60 – 80 cm.
Liście -
Pochodzenie - Rotkappchen x Hommage a Barbara .
Fotografie – na wystawie róż Święto Róży 2019 Kutno .
9.10.2017 otrzymałem od Pana Łukasza Rojewskiego, taki oto list: Spieszę podzielić się z Wami wiadomością, dotyczącą okoliczności chrztu nowej odmiany róży.
W związku z 200 rocznicą obchodów śmierci Tadeusz Kościuszki, jedną ze swoich odmian dedykowałem jego pamięci. Chrzest nowej róży, odbędzie się na Kopcu w Krakowie w nadchodzący czwartek o godzinie 17:00 i będzie otwierał cykl rocznicowych uroczystości.
Różę ‚Tadeusz Kościuszko’ pozyskałem w 2012 roku z krzyżówki dwóch czerwono-bordowych róż rabatowych. Jest to niezwykle żywa odmiana o dużym wigorze, kwitnąca bardzo obficie. Róża ta, jest współczesną niską floribundą, powtarzającą kwitnienie w pięknym stylu „róż historycznych”. Płatki choć wydłużone pozostają w rozecie w rzadko spotykanej proporcji. Korona kwiatów w pełnym rozkwicie zachowuje filiżankowy charakter. Kwiaty są koloru głębokiego bordo z lekkim aksamitem. Chrztu dokonają, Pani Anna Arczyńska – będąca krewną Kościuszki od strony siostry Katarzyny, w piątym pokoleniu, oraz Pani profesor Betsy, oficer w szkole kadetów w West Piont.
Pani Betsy od lat opiekuje się ogrodem własnoręcznie utworzonym przez Tadeusza Kościuszkę, usytuowanym na urwistym stoku skierowanym w stronę rzeki Hudson. Jestem niezmiernie wdzięczny obu Paniom, że zechciały czynić honory. Historia pokoleń świadczy o tożsamości i stanowi zachętę do pieczołowitego zachowania dziedzictwa, co wyraża się w symbolicznej obecności obu „matek chrzestnych” pochodzących z dwóch kontynentów.
W imię wolności i swobód obywatelskich.Jestem dumny z tego dziedzictwa i bardzo szczęśliwy, że jedna z moich róż będzie nosiła zaszczytne imię ‚Tadeusz Kościuszko’.
Odmiana dostępna w firmie Sobieszek
środa, 11 Październik 2017 o godz. 09:12
Gratuluję Panu Łukaszowi! Czy można by prosić o więcej zdjęć tej róży?
środa, 11 Październik 2017 o godz. 17:19
Nie mam, ale Pan Łukasz zamieścił wiecęj – i lepszych – fotografii na HMF
środa, 11 Październik 2017 o godz. 19:51
Kwiaty wydają się się dość ciężkie ale i szypułki też do cienkich nie należą. Tak przynajmniej to na zdjęciach wygląda. Zwróciłem na to uwagę w kontekście obfitych opadów deszczu. Jednego z rodziców tej róży – Hommage a Barbara – mam w swojej kolekcji od 4 lat. Jest to bardzo wytrzymały mieszaniec herbatni. Trzeba naprawdę dużo wody i zimna,żeby kwiaty musiały się zepsuć. Jedną z jego zalet jest właśnie gruba szypułka i nie ma problemu ze zwieszaniem się kwiatów.Długo trzymają się po ścięciu. Poza tym jest żywotna i dość odporna na choroby.Jeśli choć część tych zalet przekazała Tadeuszowi Kościuszce,to już jest warta zainteresowania.