Mountain Snow

mountain-snow

mountain-snow Fotografie wykonane w ogrodzie różanym Davida Austina w Albrighton 2016 .

Mieszaniec róży wichury.

Hodowca – David Austin, rok 1984. Jak widzimy, jest to jedna ze starszych kreacji Austina, z czasów gdy jeszcze poszukiwał swej drogi życiowej eksperymentując z różnymi wariantami linii hodowlanych. Na przykład, w pierwszym swym okresie dużą rolę odgrywały u niego róże szkockie. Potem odszedł od tego kierunku i już ze znacznie większym sukcesem powrócił do nich obecnie. Przykładem niech tu będzie bardzo udana odmiana Sir Walter Scott. O eksperymentach Austina z różami wichury/ mieszańcami róż wichury/ nie wiedziałem, dopóty, dopóki nie zobaczyłem opisywaną właśnie odmianę.

Kwiaty – białe, czasem mogą być nieznacznie zaróżowione, pojedyncze, a  złożone z maksimum 10 płatków, przyozdobione żółtymi pylnikami. Kwiaty pojawiają się w sporych jak na ten rozmiar kiściach kwiatowych, szczelnie okrywając krzew. Bardzo żałuję, że nie dane mi było widzieć jej w pełni kwitnienia , widać to dopiero z fotografii zamieszczonych na stronie Austina. Pisze on tam znamienne słowa: „Wiele lat zajęło mi by w pełnie docenić to, jak bardzo udana jest to róża. ”

Zapach – lekko pachnące.

Krzew – jest to rambler o pędach dorastających do 6 m długości. Pewnym problemem tej odmiany jest jej niewystarczająca z naszego punktu widzenia mrozoodporność. Należy się więc spodziewać , że u nas będzie to raczej tylko duży krzew.

Liście – intensywnie zielone, błyszczące, bardzo obficie ozdabiają pędy stanowiąc wspaniałe tło dla jej kwiatów.

 

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.