La Mortola

la-mortola-2

la-mortola Fotografie w ogrodzie różanym Davida Austina w Albrighton 2016 .

Róża piżmowa.

Hodowca –  sir Cecil Hanbury w roku 1936 . Opisywana jest też czasami jako sport od r. brunonii. Na przełomie wieków wielu majętnych Anglików nabyło posiadłości na Lazurowym Wybrzeżu. Stać ich było. Podobnie jak i Rosjan. Doszło do tego , że w Nicei zagęszczenie Anglikow było już tak dostrzegalne, że jedną z promenad nadmorskich nazwano promenadą Anglików. Właśnie jedną z takich posiadłości miał sir Hanbury. Był on na tyle uprzejmy, że podarował w roku 1954 sadzonkę z wyhodowanej przez siebie róży  E.A.Bunyardowi, po czym zajęli się nią szkółkarze z Suningdale. Bunyard, dał jej nazwę La Mortola – od słynnego ogrodu sir C. Hanbury na Lazurowym wybrzeżu. W ogrodzie tym wspina się po 100 letnim okazie włoskiego cyprysa i spływa z niego niebiańską kaskadą.

Kwiaty pojedyncze, pięciopłatkowe,początkowo lekko żółte, potem  białe . Czasem możemy dostrzec lekkie interferencje różowe. Kwiaty stosunkowo duże, do 8 cm. średnicy. nie powtarza kwitnienia.

Zapach ,- mocny.

Krzew – jest to w zasadzie pnącze, ale starsze egzemplarze przekształcają się w imponujących rozmiarów krzewy. Właśnie takich imponujących rozmiarów krzew, możemy zobaczyć w rosarium L’Hay .

Liście duże, pięciopalczaste, ciemno zielone o o odcieniu szaro niebieskim.

Pochodzenie – j.w.

 

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.