Basye’s Purple

basyes-purple Fotografia – courtessy Patsy Cunningham

Mieszaniec róży rugosa, ale może być też kwalifikowana jako mieszaniec foliosa.

Hodowca – Robert E. Basye, rok 1968

Kwiaty – czerwień o odcieniu burgunda/  cabernet?/, mniej lub bardziej intensywna. Kwiaty średnicy 7 -8cm, złożone z pięciu o aksamitnej teksturze płatków. Pylniki w kolorze zbliżonym do koloru płatków. HMF, twierdzi, że odmiana ta powtarza kwitnienie. Podobną opinię znajdziemy w katalogu Antique Rose Emporium – kwitnie całe lato. Mimo swego bardzo głębokiego odcienia kolorystycznego, kwity nie przypalają się na słońcu i zachowują czystą intensywną barwę do opadnięcia płatków. Kolor tej odmiany stanowi też nie lada wyzwanie dla fotografów. Aparaty cyfrowe niezbyt dobrze dają sobie z tym odcieniem radę, co możemy zaobserwować po analizie większej ilości fotografii.

Zapach – umiarkowany, owocowy.

Krzew – wysokości do 150 cm, rozrastający się za pomocą odrostów korzeniowych, pędy zabarwione na brunatno w młodości bardzo obficie zaopatrzone w szczeciniaste kolce. Starsze pędy są bardziej przystępne.  Odmiana mrozoodporna, minimum 4 strefa usda. Jest to rosła roślina, nadająca się do większych założeń, np. do parków a ze względu na rozrastanie się za pomocą odrostów może być używana do wzmacniania i stabilizowania skarp.

Liście – zdradzające proweniencję z rugosa, odporne na choroby grzybowe, natomiast jak można to wywnioskować z obserwacji fotografii cierpią na różne defekty fizjologiczne. Objawia się to między innymi zasychaniem liści bez objawów choroby grzybowej

Pochodzenie rosa foliosa x rosa rugosa rubra .

Zapoznajmy się jeszcze z opinią Paula Bardena, który opisuje ją, że tak powiem z natury.

” To moja ulubiona rugosa i jedna z najbardziej ulubionych róż.Ma wspaniałe, jasno zielone, pierzaste liście bardzo podobne do liści rosa foliosa  z cechami rugosy. Jest to krzew około 2m wysokości i podobnej szerokości, ładny, zwarty. Podobnie jak większość rugosas powtarza kwitnienie i kwitnie przez cały sezon, chociaż poszczególne kwiaty żyją nie więcej jak dzień czy dwa. Nie jest to jednakże problemem ponieważ kwiaty zgrupowane są w małe wiechy podobnie jak u rugosy i gdy jeden przekwita, rozwija się  następny.Pyszni się też bardzo bogatym kolorem podobnym do szkarłatnego wina wzbogaconym o odcienie fioletu. Nie przypominam sobie innej róży o podobnie bogatej kolorystyce. Jej zapach jest nietypowy jak na rugosę i nieco lżejszy. Wydaje się też być całkowicie odporna na choroby.”

Po tych wszystkich w sumie pozytywnych opiniach, zadziwiać może , że Basye nie zamierzał jej dawać do obrotu handlowego. Uważał ją wprawdzie za klejnot  , ale jednakże w stanie surowym. Stało się na szczęście inaczej i znalazła się w handlu.

 

Napisz komentarz