Mrs B.R.Cant

mrs-b-cant   fotografia pochodzi z książki Pink Ladies autorstwa Molly i Don Glenzer.

Herbatnia.

Hodowca – Benjamin R. Cant & Sons , rok 1901.W latach 1880 i 1890, Benjamin Revett Cant był królem wystaw
różanych w Anglii. Podobnież w jednym z lat  zdobył pięćdziesiąt cztery pierwsze nagrody w jednym miesiącu.

Kwiaty – różowe ze srebrnymi przebarwieniami, cieniami. Kwiaty średnicy do 9 cm, złożone z około 25 płatków. Wyróżnia się bardzo obfitym kwitnieniem.

Zapach -  pachnąca.

Krzew – Forma krzewu bardzo mocno uzależniona jest od warunków środowiskowych. Na sprzyjających stanowiskach może osiągać formy pnące. Roślina delikatna.

Pochodzenie – nie ma jasności co do pochodzenia tej odmiany. HMF podaje, że wg.Pierre Guillot, jest to potomek Safrano a fleur rouge.

Firma Cant, była znana w Anglii od roku 1765. W drugiej połowie XIX wieku siostrzeniec Benjamina – Frank, otworzył konkurencyjną firmę zajmującą się różami również w Colchester. W związku z tym zaczęło dochodzić między krewniakami do poważnej rywalizacji, kora momentami przybierała humorystyczne akcenty. Anegdota mówi, że gdy w roku 1899 Frank nazwał jedną ze swoich róż, remontantkę Mrs. Frank Cant, to wówczas w odpowiedzi kuzynowi Benjamin swoją omawianą tu herbatnią nazwał właśnie Mrs  B.R.Cant. Z różą tą zdobył kilka ważnych nagród, w tym złoty medal National Rose Society . Niestety, Ben tego już nie dożył a różę w handlu umieścił jego cyn Cecil.  Ta rywalizacja pomiędzy kuzynami trwała aż do roku 1967 gdy to doszło do połączenia firm pod nazwą Cants of Colchester. Był to dobry ruch, gdyż już w roku 1972 w firmie tej narodzi się jedna z najsławniejszych róż , mieszaniec herbatni Just Joey.

Napisz komentarz