Dawson

dawson

Mieszaniec r.multiflora

Synonimy – r. dawsoniana , r.multiflora Roseiflora,

Hodowca – Jackson Dawson, rok 1888 .Jackson Dawson z Massachusetts był pierwszym Hybridizerem amerykańskim,  który wypróbował właściwości r. multiflora. Przyczynił się do powstania słynnego Arnold Arboretum koło Bostonu. Marzyło mu się wyhodowanie rasy amerykańskich hybryd, które byłyby odporne w Nowej Anglii. Właśnie w roku 1888  rozpoczął swoje prace nad pnącymi różami. W tym właśnie czasie wyhodował odmianę Dawson zapylając r.multiflora pyłkiem General Jacqueminot. Ten piękny , silnie rosnący rambler posłuży mu w roku 1895 jako roślina mateczna przy ponownej krzyżówce z multiflorą. Otrzymał w ten sposób Apple Bloosom i Minnie Dawson. Jackson Dawson, również był jednym z pierwszych hodowców, którzy korzystali z róży wichury.  Wspomnę jeszcze  o ślicznej , cielisto różowej odmianie William C. Eagan, którą uzyskał w roku 1899, krzyżując różę wichury z General Jacqueminot.

jacksondawson-medal

Massachusetts Horticultural Society , ufundowało  Jackson Dawson Medal  , który przyznaje osobom , które wykazały się wybitnymi umiejętnościami w nauce i praktyce hybrydyzacji lub rozmnażania roślin drzewiastych.

Kwiaty – kwitnie chmurą drobnych różowych kwiatów, nie powtarza kwitnienia.

Zapach – mocno pachnące.

Krzew – jest to bujnie rosnący rambler o pędach dorastających do 7 m długości. Dość odporna na mróz i błędy w uprawie a nawet na zaniedbania.

Pochodzenie – r.multiflora x General Jacqueminot. Rodzic Apple Bloosom .

 

 

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.