George Vancouver

george-vancouver george-vancouver2 george-vancouver3

george-vancouver4 fotografie – kolekcja własna

Róże Kanadyjskie, mieszaniec r. kordesii. Seria Expolrer.

Hodowca – Ian Ogilvie i Felicitas Svejda, rok 1983.

Kwiaty – czerwone do ciemno różowych, średnicy 7- 8 cm, złożone z około 25 płatków a rozwijają się z ciemno purpurowych pąków. Kwiaty są początkowo intensywnie czerwone , rozwijając sie do ciemno różowych odcieni. Kwitnie kiściami, kwiaty podobne do lepiej znanej odmiany Champlain , ale jaśniejsze. Dobrze powtarza kwitnienie, ale nie tak obficie jak pierwsze kwitnienie. Zakłada czerwone owoce, jednakowo nie spraktykowałem jeszcze czy ich pozostawienie odbija się istotnie na intensywności powtórnego kwitnienia.

Zapach – umiarkowany .

Krzew -  rozłożysty, wysokości do 120 cm. o kolczastych pędach. Krzew tej odmiany w warunkach kanadyjskich ma pokrój kompaktowy, u nas natomiast będzie przypominał pokrojem mieszańce herbatnie. Swój egzemplarz posadziłem obok innej kanadyjki Marie Victorin, która  tworzy krzewy o długich nagich pędach w nadziei , że Geoge Vancouver otuli jej  chude nogi.

Mrozoodporna.

Liście ciemno zielone, błyszczące. Średnia odporność na czarną plamistość, lub inaczej mówiąc podatny na niektóre rasy czarnej plamistości, zwłaszcza  gdy roślina uprawiana jest  w cieplejszych warunkach.

Pochodzenie -  rośliną mateczną jest krzyżówka r. kordesii i siewka Max Graf, natomiast dawcą pyłku siewka Champlain .

Napisz komentarz