Callisto

callisto   Fotografie – przez uprzejmość Pani Urszula Trętowska -  Montisfont Abbey .

Mieszaniec piżmowy.

Tak się przyjęło uważać. HMF do tego stopnia bezwiednie powiela tę opinię, że jednocześnie  podaje iż jest to krzyżówka odmiany William Allen Richardson  z William Allen Richardson. Jeżeli tak było w istocie/ B Dickerson podaje jedynie, że to siewka William Allen Richardson/ to jak u diaska mógł się z takiej krzyżówki narodzić mieszaniec herbatni?

Hodowca – Joseph Hardwick Pemberton, rok 1920 .

Kwiaty – złoto żółte w miarę rozwijania się ich stają się jasno żółte. Kwiaty średnicy 4-5 cm, rozetowej budowy, złożone z około 20 płatków, zgromadzone w kiściach wzdłuż pędów.Nie nadają się do cięcia. Dobrze powtarza kwitnienie, przy czym kwitnienie jesienne jest również dobrej jakości.

callisto-1916 Fotografia pochodzi z książki T.W.Sandersa Roses and their cultivation .

Zapach – pachnąca

Krzew -  bujnie rosnący,wysokości około jednego metra. Pędy stosunkowo cienkie, powiedziałbym nawet, że pokładające się. Nie nazwałbym jednak tej róży klimberem jak to proponuje HMF czy  nawet zawsze solidny Rosenlexikon 1936.

Liście – ulistnienie obfite, skórzastej tekstury, ciemno zielone.

Pochodzenie – siewka William Allen Richardson .

Callisto– w mitologii greckiej nimfa leśna; towarzyszka bogini Artemidy, matka Arkasa eponima Arkadyjczyków, po śmierci zamieniona w gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy.

Callisto to również nazwa jednego z księżyców Jowisza.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.