Barcin

barcin barcin2

Centifolia

Hodowca – Znaleziona przez Pana Kazimierza Łakomskiego , rok 2011. Wprowadzona do obrotu handlowego przez szkółkę Rosarium Pana Adama Choduna w roku 2014

Kwiaty -różowe, średnicy 8-9 cm złożone z ponad 100 płatków!

Zapach – silny zapach.

Krzew – wysokości 1-2 m, szeroko się rozrastający. Mrozoodporna.

Liście -

Pochodzenie -  Piękna, sil­nie pach­nąca odmiana, która została wypa­trzona w sta­rym ogro­dzie w Bar­ci­nie, przez wiel­bi­ciela i kolek­cjo­nera róż, pana Kazi­mie­rza Łakom­skiego z Bydgoszczy. Niestety nie udało się usta­lić nazwy i pocho­dze­nia odmiany, choć bez wąt­pie­nia jest to róża stu­listna.

Opis podaję za stroną *Rosarium* Pana Adama Choduna, który tą odmianę przygotował do obrotu handlowego i gdzie też możemy ją nabyć.

A teraz oddaję głos Panu Kazimierzowi Łakomskiemu, od którego to wszystko się zaczęło:

barcin Fotografia – przez uprzejmość Pan Kazimierz Łakomski.

„Na przełomie lutego/marca 2011 spytałem będącą u mnie koleżankę Madzię czy przypadkiem jej rodzice nie mają odmian róż o płatkach nadających się na konfitury. Po godzinie w dwa samochody mknęliśmy do Barcina, 30 km od Bydgoszczy. W Barcinie wjechaliśmy w boczną uliczkę na końcu, której zatrzymaliśmy się przy betonowym litym płocie. Po lewej stronie posesja, a po prawej niskie nadnoteckie łąki z wierzbami. Na miejscu nikogo nie było w domu, ale przed płotem rosły słusznych rozmiarów trzy krzewy różane, wys. 150 – 180cm. Koleżanka mając klucze przyniosła szpadel i ukopałem po dwa odrosty korzeniowe z krzaka. Po jednym zostawiłem sobie, a trzy przekazałem Panu Adamowi Chodunowi. Jedną z nich okazała się R.majalis ‚Plena’, a co do pozostałych to nie wiem, którą Pan Adam Chodun nazwał Barcin, bo obie są półpełne z tym, że jedna jest blado różowa, a druga jest czerwono buraczkowa”.

Ot, i proszę  jakie skarby nasza ziemia kryje.

Napisz komentarz