Babiccina Vonava

babccina-vonava babccina-vonava2 babcina-vonava

Kupiłem ją w 2014 roku u Pani Kamili Szlązkiewicz i tylko tam spotkamy szczyptę wiarygodnych danych – *RosaPlant*

Mieszaniec r.rugosa

Hodowca  - nieznany. Znaleziona w Czechach przez małżeństwo Pelcovi, prowadzące szkółkę róż.

Kwiaty średnicy 9 cm

Krzew wysokości do 180 cm.

babiccina

babiccina1 fotografie – kolekcja własna.

Czeska szkółka „Růžová školka Pelcových” znalazła lub odnalazła tę piękną odmianę rugosy/mieszańca rugosy/, prawdopodobnie również czeskiej hodowli. Otrzymała nazwę ‚Babiččina voňavá’ z uwagi na intensywny, aromatyczny zapach, przywodzący na myśl stare róże.

babiccina-vonava

babiccina-vonava2 fotografie – kolekcja własna 2019

Informację o tej odmianie podaje również litewska szkółka Sybirkos Rożynas, ale powołując się na informację zawartą na stronie Pelcovi.

babiccina-vonava babiccina-vonava2

Mam ją od niedawna, więc formułowanie stwierdzeń ogólnych jest ryzykowne, ale wydaje mi się, że odmiana ta lubi intensywne nawożenie.

babiccina-vonava3 babiccina-vonava4 babiccina-vonava5 babiccina-vonava6

Te trzy fotografie, to absolutny rarytas.Pan Tadeusz Kurek pokazuje nam bowiem jak możemy stosunkowo prostymi środkami ucywilizować nawet najbardziej niepokorne i niesforne róże. Pokazana tu metoda, barwnie nazwana przez Pana Tadeusza   - zawijaniem, pozwala ograniczyć apetyt na przestrzeń co bardziej rozlazłym różom i zmusić je do bardziej intensywnego kwitnienia. Wspominałem o podobnych zabiegach , przy okazji opisywania remontantek i nazywałem je „przyginaniem”.  Jednak metoda przyginania pozwala wprawdzie zwiększyć intensywność kwitnienia ,ale nie rozwiązuje problemu zawłaszczania przestrzeni przez roślinę. Pan Tadeusz metodę tę udoskonalił zawijając pędy. Efekt – przyznacie państwo – spektakularny. Na czwartej w kolei fotografii Pana Tadeusza, pokazane jest jak  Babcia proliferuje. Więcej o tym zjawisku zwanym inaczej chlidantus, przeczytamy pod stosownym opisem.

 

2 komentarzy do “Babiccina Vonava”

  1. Kurek Tadeusz napisał:

    Panie Marianie, ale czwartego zdjęcia nie ma.

  2. admin napisał:

    Czasem , niektóre fotografie „robią zniknąć”. Natury zjawiska nie rozumiem , mam bowiem blade pojęcie o informatyce. Dobrze, że zwrócił Pan uwagę – to poprawiłem. Pozdrawiam.

Napisz komentarz