Bartek

siewka-flamentanz-jpg2_ siewka-flamentanz-jpg3_

Mieszaniec róży kordesii.

Hodowca – Marian Sołtys. Rok  siewu 2009. Pierwsze kwitnienie 2012.

Kwiaty płaskie półpełne,średnicy około 8cm, złożone z około 15 płatków ułożonych w dwu okółkach. Kolor kwiatów – czerwono pomarańczowy. Rozwijając się odsłaniają stosunkowo dużą kępkę  krótkich, jaskrawo żółtych pylników. Kwiaty bardzo trwałe, utrzymują się na krzewie ponad 10dni.  Kwitnie w czerwcu, kiściami złożonymi z 5-10 kwiatów, nie powtarza kwitnienia. Kwiaty są wyraziste, odróżniające się od kwiatów innych róż tego rodzaju z mojej kolekcji.

Zapach – umiarkowany

Krzew – Jeszcze na dzień dzisiejszy, po dwu latach obserwacji, nie można jednoznacznie powiedzieć czy to będzie klimber czy raczej forma  krzewiasta.Opinia ta pochodziła z roku 2012. Na rok 2013, określić ja można jak krzew.

Mrozoodporność -na dzień dzisiejszy, trudna do zdefiniowania, raczej mrozoodporna. Zimę 2012, tj, – 29c przetrwała bez okrycia, bez większych uszkodzeń mrozowych.

Liście ciemno zielone , skórzaste, lekko błyszczące.

siewka-flamentanz-jpg4_ siewka-flamentanz-jpg5_ siewka-flamentanz

Pochodzenie – Jest to siewka Flamentanz. Pochodzi z wolnego zapylenia, uzyskana z  zawiązanych w wielkiej obfitości owoców w roku 2008.

Bartek – od Bartosza Wróbla – wnuka hodowcy.

1 komentarz do “Bartek”

  1. Sara napisał:

    Dzień dobry,
    czy mogę prosić o jakiś kontakt mailowy do Pana?
    Chętnie włączyłabym różę Bartek do mojej kolekcji róż polskiego pochodzenia, ale potrzebowałabym gałązki, żeby przyjaciółka mogła mi zaoczkować.

Napisz komentarz