Końskowola 2013.

alexander-jpga_

Picture 1 of 177

Gmina Końskowola jest tzw. „zagłębiem szkółkarskim” słynącym, z uprawy drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Historia szkółkarstwa i produkcji ogrodniczej w Gminie Końskowola sięga początków XIX wieku. W 1804 r. Izabela Czartoryska w Pożogu, należącym do tzw. „klucza końskowolskiego”, założyła ogród w stylu angielskim oraz pierwszą szkółkę drzew i krzewów ozdobnych, które opisała w dziele „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów”

Doskonała, jakość i bogaty asortyment produktów znajduje uznanie nabywców w kraju i za granicą. Wiele tutejszych gospodarstw szkółkarskich jest cenionymi i wiodącymi w kraju  producentami krzewów róż. Z inicjatywy Wójta Gminy od 1998 r. w każdą trzecią niedzielę lipca odbywa się „Święto Róż”- impreza promująca szkółkarstwo róż, drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Nieodzownym elementem Święta jest wystawa róż oraz festyn rodzinny

I tak to w niedzielę 21 lipca 2013 w Końskowoli , miała miejsce XVI już edycja Święta Róż, święta którego jak podkreślił wójt Końskowoli Stanisław Gołębiowski róża jest tylko symbolem. Ten dzień jest świętem wszystkich szkółkarzy, którzy żyją i pracują na końskowolskiej ziemi.

Podczas Święta Róż przeprowadzono między innymi konkurs na najpiękniejszą odmianę tego kwiatu. Bezkonkurencyjna okazała się  Double Delight. Ten kwiat zwyciężył i w ogólnym konkursie i zdobył nagrodę publiczności. – Ten, który najbardziej przypadł do gustu widzom, wyhodowała Marzanna Murat.

Napisz komentarz